5 tipp, hogyan kezeld a kutyád száraz bőrét télen
A téli időjárás szárazabb, hideg levegővel érkezik, mely könnyen károsíthatja a kutyák bőrét. A korpától az extra szőrhulláson át a viszkető, irritált, kipirosodott bőrig számos tünetet okozhat a téli hideg. Azonban kutyánk bőrének védelme néhány egyszerű bőr és szőrápolási trükk segítségével biztosítható.
5 megoldás a kutya bőrének kiszáradása ellen
Bár a hideg, száraz nem az egyetlen kiváltója a kutyák bőrproblémáinak, de jelentős tényező lehet. Fontos kihangsúlyozni azonban, hogy bármilyen felmerülő bőrprobléma esetén érdemes kikérni állatorvosának véleményét, ha esetleg allergia, parazita, vagy egyéb egészségügyi probléma áll a betegség hátterében.
Íme az öt legegyszerűbb megoldás a bőr kondíciójának fenntartása érdekében, és a szezonális változások hatása elleni védelemben.
PÁRATARTALOM
A száraz, hideg levegőnek nem kell, hogy a belső környezetre, a kutya életterére is hatással legyen. Bár a külső levegőt nem befolyásolhatod, azonban az otthonodat kellemesebbé teheted. Manapság már találunk a piacon különböző párásító készülékeket, amivel növelhető a lakás levegőjének nedvességtartalma, de jó régi módszert is alkalmazhatunk (egy kis tálba tett vizet helyezünk a radiátorra - ebbe a vízbe akár különböző illőolajokat is tehetünk).
A másik tényező, mely beltéren szabályozhatja a páratartalmat, az a fűtés intenzitása. Lehet, hogy úgy érzed, kint hidegebb a levegő, mint az Északi-sarkon, azonban vedd figyelembe, hogy kutyádnak a nap minden pillanatában viselnie kell bundáját. Köss kompromisszumot, és tekerd lejjebb a fűtést néhány fokkal. Ez a néhány fok jelentős pozitív változást eredményezhet a levegő páratartalmában.
HIDRATÁLÁS
A páratartalom növelése a kutya életterében sokat segíthet, azonban kritikus faktor a vízellátás, azaz a hidratáltság a bőr és szőrzet egészségének megőrzésében. Különösen fontos a megfelelő mennyiségű ivóvíz biztosítása, különösen, ha száraz tápot adunk kedvencünknek. Habár ezek az étrendek teljes értékűek és kiegyensúlyozottak, nem tartalmaznak elegendő nedvességet.
A szervezet küzdelme a száraztápok dehidratáló hatása ellen, nagyobb mennyiségű víz felvételére kényszeríti a kutyánkat. Azonban legtöbb kutya nem iszik magától eleget, ezért kreatívnak kell lennünk. Növelhetjük a kutya nedvesség bevitelét a szervezetébe akár vízzel, vagy csontleves lével meglocsolva a kutya eledelét, vagy nedves táppal (konzervvel) feldobni az esti vacsoráját.
Tanításhoz, gyakorláshoz válasszunk lehetőleg magas nedvességtartalmú jutalomfalatot, ami nem csak segít a folyadék háztartás fenntartásában, de sokkal ízletesebbek és figyelem felhívóak/megtartók más száraz, nehezen rágható társaikhoz képest. Ha elég kreatívak vagyunk akár játékos formában is rávehetjük kutyánkat egy kis plusz víz bevitelére.
Egészséges zsírok és olajok
A kutya eledeléhez hozzáadott jótékony hatású olajok és zsírok, segíthetnek megnyugtatni az irritált bőrt, csökkenteni a viszketést, valamint e tünet mögött rejtőző esetleges gyulladást. Hozzájárulnak a sejtciklusok megfelelő működéséhez a kutya bőrében, meghosszabbítják a sejtek életképességét, ezáltal csökken a szőrhullás, és a bőrfelszín hámlása.
Leghatékonyabbak az állati eredetű olajok, így például a lazacolaj, mivel ezek tartalmazzák a legideálisabb arányban az omega-3 és omega-6 olajokat (a lazacolaj típusokon belül is érdemes megnézni az arányokat, ideálisabb a legalább 3:1 omega-3 – omega-6 arány). A növényi alapú olajok közül a lenmagolaj, illetve a kókuszolaj is ideális zsírsavösszetételű, így hatékony lehet a kutyák hámszövetének támogatásában.
Tudtad? - A kókuszolajat nem csak belsőleg, de külsőleg direktbe a kutya szőrére is kenheted! Érdekes cikk - 29 érv azért, hogy kiegészítsd a kutyád étrendjét kókuszolajjal minden nap. > ELOLVASOM |
Az olajokkal és zsírokkal való kiegészítés nem csak az egészségre gyakorol jótékony hatást, de ízletes adaléka lehet a kutya vacsorájának, egyik eb sem utasítja vissza. Érdemes egy kisebb adaggal kezdeni, és fokozatosan emelni a kutya testtömegéhez előírt adagra a mennyiséget.
KOZMETIKA
A gyakori szőrápolás, kozmetika mindig a kutya ápolási rutinjának része kell, hogy legyen, és kiemelten fontos az évszakváltások időszakában. A mindennapi fésülés segíthet csökkenteni a szőrhullást, és az elhalt hámsejtek eltávolítását, valamint hozzájárul a szennyeződések és baktériumok eltávolításához a bőrfelszínről.
Érdemes puha vagy közepes erősségű fésűt és kefét választani, a szőr túlzott kiszedésének elkerülése érdekében. A furminátorok, coat-kingek használatát redukáljuk heti 1-2 alkalomra, mivel ezek az egészséges szőröket is képesek eltávolítani, valamint gyakori használat mellett bőrirritációt okozhatnak.
Fontosnak tartjuk az általános otthoni mindennapi ápolást, érdemes kedvencünket heti 3-4 alkalommal legalább átkefélni megelőzve a csomók kialakulását. A fésüléshez érdemes valamilyen fésülést segítő, szőrtápláló oldatot használni. Így csökken a kellemetlensége a fésülésnek, a csomók könnyebben kifésülhetőek és egyidejűleg a szőrszálakat is ápolhatjuk. Ezekből a termékekből rengeteg típust lehet nálunk megtalálni, most kiemelünk párat. Kérd ki szakértőnk véleményét, hiszen szőrtípustól és állapottól függően nem mindegy milyen terméket használunk, és hogyan.
Chris Christensen CoatLink Coat Dressing - hidratáló hab lanolinnal; Chris Christensen Ice on Ice - bontást elősegítő spray; Chris Christensen Precious Drop - levendula olajos, keratinos szőrápoló; Chris Christensen Quench Leave In - rozmaringos, alma virág kivonatú ápoló spray; Chris Christensen ice on Ice ULTRA - csomó mentesítő spray; Chris Christensen Smart Style The Cure - fésülést segítő, csomó bontó tej; Chris Christensen Miracle Cream - 8in1 krém
A fürdetés is segítségül szolgálhat, azonban nem szabad túl gyakran megejteni, illetve fontos a megfelelő sampon és kondícináló használata. Kerüljük a túlzott fürdetést, ha a szükségesnél többször kell megmosnunk/fürdetnünk kutyánkat, használjunk kevesebb sampont/kondícionálót, vagy csak mossuk meg ekdvencünket meleg vízzel. Ez hozzájárulhat a kellemetlen szagok megszüntetéséhez, de nem távolítja el a bőr felületéről a jótékony zsírokat.
Alkalmi hidratálás
Előfordulhat, hogy a kutya bőrének szárazságát enyhítendő, szükséges lehet alkalmi kezeléseket eszközölni. Ez csökkentheti a viszketést, és általa elkerülhető lehet, hogy a kutya nyalja vagy rágcsálja az érzékeny területeket, esetleg kárt tegyen magában.
A kókuszolaj, a tiszta Aloe Vera, de még a higított almaecet is csökkentheti a bőr viszketését. Használatuk kis mennyiségben teljesen biztonságos azokon a területeken is, ahol a kutya nyalná a bőrét. Nem szabad azonban túlzásba vinni a természetes hidratálók alkalmazását, hiszen képesek csillapítani az irritációt, valamint javítani a bőr kondícióját, azonban ritkán jelentenek teljes megoldást. Az irritáció gyors redukálására kiválóak, de a mögöttes okokat minden esetben fel kell tárni.
+ 1 tipp: Téli védelem
A fent említett tippek segíthetnek a kiszáradt bőr okozta tünetek csökkentésében, azonban nem pótolják a kutyák szervezetének előzetes felkészítését az évszakváltozásra. A téli felszerelés sem csak divat kérdése. A megfelelő ruhák, kutyacipő és tappancskrém kiválasztása megvédi a kutyát a kinti fagytól, sótól, hideg esőtől és jégtől.
Érdemes előre készülni a hidegre való védekezési stratégiával, valamint, ha van rá lehetőségünk, a hosszú séták időpontját is a nap melegebb szakaszaira időzíteni.
Összegzés
Látható, hogy a fent említett tanácsok hasonlóképpen működnek kutyáinknál, mint nálunk embereknél. Tehát ha magunkon észrevesszük a száraz bőr jeleit télen, jó esély van rá, hogy kutyánk is hasonló tünetektől szenvedhet. Bár a jelek nem biztos, hogy láthatóak, tippjeink megelőzésképpen is jól alkalmazhatók. Tanácsolt elejét venni a bőrproblémák kialakulásának, és jól megtervezett bőrápolási rutint bevezetni a kutyánknak az év minden szakára.