AJÁNLOTT etetni minden olyan esetben amikor indokolt az intenzív immunerősítés. Ilyen például a betegség utáni lábadozási időszak, a kölyök kutyáknál az immunizálási/oltási időszak, nagyobb műtétek előtt vagy éppen immunerősítő kúraként az idősebb, legyengült kutyáknál vagy macskáknál, ősszel és tavasszal.
" A bélflóra egyensúlyának fenntartása nélkülözhetetlen!
A normál bélflóra fontos szerepet játszik immunrendszer működésében. A bélcsatornában lévő, szimbiózisban élő mikroorganizmusok meggátolják a bél-nyálkahártyán megtelepedő vírusok, gombák, patogén baktériumok, paraziták szaporodását, gondoskodnak az egyensúly megőrzéséről. Különböző enzimek termelésének köszönhetően részt vesznek a tápanyagok lebontásában, és a vitaminok képzésében (B és K vitamin).
Az immunrendszer a behatoló idegen anyagokkal szemben kétfajta módon védekezik. A veleszületett, nem specifikus immunitás rendszerén keresztül, amelynek sejtes alkotói (monociták-makrofágok, neutrofil-, eozinofil-, bazofil granulociták, természetes ölősejtek) és oldott elemei (komplement rendszer, citokinek) léteznek. Jellemzőjük, hogy minden behatoló idegen ágenssel szemben ugyanolyan módon viselkednek. A szerzett, specifikus immunitás az évek során alakul ki a szervezetben. Alapelemei a limfociták (B- és T-limfociták), amelyek termelése a behatoló idegen anyag hatására fokozódik, majd egy érési folyamatot követően képesek lesznek az adott idegenanyag elpusztítására.
Hogyan fejtik ki hatásukat, hol avatkoznak a rendszerbe a probiotikumok?
A probiotikumok az immunrendszer működését több ponton stimulálják. A nem specifikus és specifikus védekező rendszer működését egyaránt pozitívan befolyásolják. A bélrendszerben a megfelelő számban jelen lévő jótékony mikroorganizmusok képesek meggátolni a kórokozók megtelepedését: a bélhámsejtek receptoraihoz kötődve leszorítják a kórokozókat, akadályozva ezzel a megtapadásukat, valamint a tápanyagok felhasználása révén gátolják a pathogén idegenek növekedését, védőgátat képeznek.
A veleszületett immunválasz működési mechanizmusában a probiotikumok a bélfal nyiroksejtjeiben a monocita-makrofág átalakuláshoz szükséges vegyületek termelését fokozzák. A makrofágok pedig bekebelezéssel (fagocitózis) távolítják el kórokozókat.
A probiotikumok a szerzett immunitás folyamatának erősítésében is fontos szerepet játszanak. A T-limfociták termelődését serkentve segítik a kórokozók közvetlen megsemmisítését. A B-limfociták működését fokozva, közvetve stimulálják az ellenanyagok termelését, főként az IgA típusú immunglobulinok termelődésére fejtenek ki pozitív hatást."
Dr. Borsi-Lieber Katalin