Adhatunk nyers tojást kedvencünknek?

Adhatunk nyers tojást kedvencünknek?

Hogyan szereti kedvencünk a tojást? Tükörtojás, buggyantott, lágy esetleg rántottaként? Vélhetően nem válogatós az elkészítési módját illetően, de mi a helyzet a nyersen val adással? Adhatunk tényleg neki biztonságosan nyersen tojást?

2023.02.18 11:01 Attila Varga
Attila Varga

Ehetnek a kutyák nyers tojást?

Gondolom te is vétkes vagy , és megkóstolod a nyers süteménytésztát, mielőtt beteszed a sütőformába, ám a nyálkás, folyós nyers tojást magában biztos nem kóstolod meg, kissé tlán undorotsz is tőle, ám ha arra gondolunk, hogy kedvencünk előszeretettel kóstól meg, vagy épp eszik rendszeresen olyanokat, amik számunkra furcsák, gyomorforgatóak - a nyers tojás már nem is tűnik annyira furcsának, igaz?

Persze a kutyák felnyalogatják a tojást, de szabad/lehet-e nekik?

A nyers tojás egészségre gyakorolt hatása.

Ne félj a nyers tojástól, nyugodtan adhatod kedvencednek, de milyen egészégre gyakorolt hatásai vannak?

A tojás a természet egyik tökéletes fehérjeforrása, aminosavakban és szírsavakban gazdag, melyek jó hatással vannak a kedvenced bőrére és szőrére. Különféle vitaminokat és ásványianyagokat is tartalmaznak, köztük A-vitamint, B-vitamint, Riboflavint, Folsavat, Vasat és Szelént, tehát a nyers tojás joggal lett szupertáplálék.

Valójában a tojást már számos kereskedelmi forgalomban lévő állateledelben használják, hogy értékes fehérjéket és eszenciális tápanyagokkal járuljanak a kutya étrendjéhez, sőt annyira egészséges, hogy egyes gyártók már készítenek külön fagyasztva szárított kacsa- és fürjtojást könnyű feltétéként.

          Kép forrása: https://www.wefeedraw.com/          

Utánajártunk pár tojás-mítosznak

Azt mr tudjuk, hogy a tojás egészséges a kutyák számára is, de vajon mennyire biztonságos nyersen adni nekik? A következőkben megválaszolunk pár olyan tipikus kérdést, amit kérdezni szoktak tőlünk:

#1 - Szalmonella

Azt szokták nekünk mondani, hogy ne együnk nyers tojást, mert szalmonella fertőzést kaphatunk tőle, ami igaz. A tojásból származó szalmonella hatással lehet kutyánk egészségére is, de ne felejtsük el azt az apró különbséget, hogy a kutyák jóval több baktérium elszaporodását képesek megakadályozni ezzel megakadályozva, hogy kihatásai legyenek a szervezetükre, mint mi emberek.

A kutyák, még ha réges-régen is lettek háziasítva ragadozó állatok, gyomor szerkezetük és bélrendszerük mikro és makroflórája még mindig az őseikhez hasonló, és biztonságos számukra a nyers hús, tojás, csont vagy épp szőrzet fogyasztása, képesek ezeket feldolgozni és tápanyagot kinyerni belőlük. Gyomruk erősen savas környezete és epetartalma lehetetlenné teszi a káros baktériumok, mint például a szalmonella felburjánzását az emésztőrendszerben.

Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a kutyáknál nincsen egyáltalán kockázati tényező, de sokkal kisebb valószínűséggel okoz a szalmonella megbetegedést, mintha mi fogyasztanánk a nyers tojást - (és legyünk őszinték, ki nem nyalta meg a nyers tojást, sőt profi énekeseknél, még talán a mai napig is divat a nyers tojássárgáját cukorral kikeverni, hogy a fellépés előtti gyenge hangszálakat kicsit megerősítsék).

Bár vannak olyanok, akik azt tanácsolják, hogy kerüljük a nyers tojás, vagy a csontok adását kedvencünknek a baktériumok kockázata miatt, mindenki, aki nyers étrenddel eteti a kutyáit jól tudja, hogy a minőségi összetevők megfelelő tárolása és kezelése minimálisra csökkenti a káros hatások kockázatát. Ennek ellenére a beteg, vagy legyengült immunrendszerű kutyáknál kicsit óvatosabbnak kell lennünk, de ez esetben teljes mértékben jó megoldás a főtt tojás felszolgálása, amely még mindig tápanyagokban gazdag. 

#2 - Tojásfehérje Avidin tartalma

Sajnos igaz, a nyers tojásfehérje biotin inhibitort, avidint tartalmaz, de amíg a tojást egészében sárgával és fehérjével együtt közösen adjuk, addig nem kell tartanunk a biotin hiánytól, mivel a tojássárgája viszont sokkal több biotint, B7 vitamint tartalmaz, mely megszűnteti az avidin hatását.

Másrészről itt is igaz a mértékletesség elve, ahhoz, hogy kutyánk szervezetében veszélyes biotinhiány lépjen fel abszurd mennyiségű tojásfehérjét kellene adnunk kedvenceinknek. Mindaddig, míg a tojásokat mértékkel - tojás mérettől és típustól függően - 1-2 darabbal koronázzuk meg az ételt, kutyánk elegendő mennyiségű biotint fog bejuttatni szervezetébe.

De ha tartasz tőle, nyugodtan hagyd el a tojásfehérjét, és csak a tojássárgáját tedd a táplálékhoz.

Főtt vs. nyers tojás

<a href="https://www.freepik.com/free-photo/raw-egg-with-flour-tablecloth_12084743.htm#page=7&query=eggs%20states&position=12&from_view=search&track=ais">Image by azerbaijan_stockers</a> on Freepik          Kép forrása: https://www.freepik.com/free-photo          

Mind a főtt, mind a nyers tojás nélkülözhetetlen vitaminokat és tápanyagokat rejtenek, de kutyáinknak a nyers tojás egy igazi különleges csemege, az ételük megkoronázása. A főtt húsokhoz hasonlóan a főtt tojás is jóval kisebb a tápanyagtartalma.

Függetlenül attól, hogy nyers, vagy párolt, esetleg konzerves vagy száraz eledelt adsz kedvencednek a nyers egész tojás, vagy tojássárga növeli az étel átlagos tápértékét.

A mennyiség

Hát ez a legegyszerűbb, csak törjük fel és tegyük is rá az ételre. Kisebb kutyáknak az egy egész tojás sok lehet, célszerű lehet elosztani, és hetente elegendő csak 1 egész tojás elosztva pár étkezésre. A nagyobb testűeknél 2-3 is lehet akár a mennyiség, de ügyeljünk az így bevitt plusz kalóriamennyiségre, és módosítsuk (ha szükséges) kedvencünk ételadagját az aktivitási szintjének megfelelően.

A fentiekben talán nem volt egyértelmű, de a csirketojást vettük alapul, de ne korlátozzuk a fantáziánkat csak egyfajta állatra, nyugodtan adhatunk fürj, kacsa esetleg galambtojást is. Ha esetleg csirkeallergiás a kutyusunk természetesen válasszunk más tojást.

A fürjtojás ideális kisebb testű kutyáknak, vagy macskáknak, a héja is sokkal puhább nyugodtan feltörés után hozzá tehetjük az ételhez, vagy adhatunk egy kis kihívást kedvencünknek, ha nem túl habzsolós, és megadhatjuk azt az élvezetet nekik, hogy ő maga törje fel a tojást.

Átlagosan egy tojás 55-75 kalóriát tartalmaz, ezt figyelmbe véve adjunk megfelelő mennyiséget kutyánknak figyelembe véve az életkorát, súlyát, az étrendjét. Mindenkinél jobban ismered kedvenceidet, ezért ha azt vesszük észre, hogy viselkedésében, étvágyában esetleg emésztésében bármilyen túl drasztikus változás áll be keressük fel állatorvosunkat konzultációs céllal. A drasztikus étrendváltoztatás gyomorpanaszokat, széklet minőség változást, bélgáz képződdést okozhat.

Adjuk oda a tojás héját is

          Kép forrása: https://www.freepik.com/free-photo          

Azután, hogy rátörtük a tojást a kutyink eledelére, nyugodtan tegyük bele a héját is, és turbózzuk fel a tápanyagtartalmát. A héja kálciumot, magnéziumot, foszfort és káliumot, valamint számos egyéb ásványi anyagot tartalmaz, melyek hatással vannak a csontok, fogak fejlődésére és egészségére, és az izomzatra is jótékony hatással vannak.

habár továbbra is azt gondoljuk, hogy a legjobb kálciumforrás a nyers, ehető csontok, például a csirkenyak, de a tojáshéj is kiváló alternatva lehet, ha tartunk a nyers csontok adásától.

Tojásra fel!

Keressünk tanyasi/házi jó minőségű tojásokat, hiszen az egészségesen felnevelt, gondozott állatok tojásai sokkal több tápanyagot tartalmaznak, mint a nagyüzemiek.

A főzés a húsokban denaturálja a tápanyagok többségét, ám a tojás mindkét esetben - főzve és nyersen is - rendkívül tápláló.