A fűevés és más furcsa szokások kutyáknál

A fűevés és más furcsa szokások kutyáknál

Kutyák viselkedése gyakran különös és szórakoztató, de néha ezek a szokások problémákat is okozhatnak. Ebben a blogbejegyzésben megvizsgáljuk, miért mutatnak a kutyák bizonyos rossz szokásokat, és hogyan lehet ezeket kezelni. Így könnyebben megértheted és orvosolhatod kedvenced viselkedési problémáit, hogy boldogabb és egészségesebb kapcsolatot alakíthassatok ki.

2024.07.08 16:42 Attila Varga
Attila Varga

grass_bej_bels_01.png

Miért eszik füvet?

A kutyák vadon élő ősei gyakran ettek füvet és más növényzetet, amikor szükségük volt rá. Ragadozóként mindent megettek, amit találtak, és a fű fogyasztása is része volt az étrendjüknek. Habár a háziasított kutyák étrendje elsősorban húsalapú, az ősi ösztönök néha még mindig megnyilvánulnak fűevés formájában.

Egyes elméletek szerint a kutyák fűevése táplálkozási hiányosságokra utalhat. A fű különböző vitaminokat, ásványi anyagokat és rostokat tartalmaz, amelyek hasznosak lehetnek, ha a kutya étrendje nem kiegyensúlyozott. Ha kutyád rendszeresen füvet eszik, érdemes konzultálni az állatorvossal és felülvizsgálni az étrendjét.

Egy másik elmélet szerint a kutyák azért esznek füvet, mert az segít az emésztési problémáikban. A fű durva textúrája stimulálhatja a torkot és a gyomor bélését, ami hányást idézhet elő, és segíthet megszabadulni a toxinoktól vagy irritáló anyagoktól.

A fűevés lehet egy viselkedési probléma is, amely az unalomból vagy szorongásból fakad. Ha a kutyád túl sok időt tölt egyedül, vagy sokszor ideges, akkor előfordulhat, hogy ilyen módon fejezi ki érzéseit vagy tölti ki az idejét. Ne felejtsük el, hogy a kutyák néha egyszerűen csak szeretik a fű ízét vagy textúráját. Az érzékeik révén fedezik fel a világot, és a fű rágása új élményt nyújthat számukra.

Általában a fű fogyasztása nem káros, amíg az nincs vegyszerrel kezelve, és nincs a kertben mérgező növény. Azonban a túlzott vagy kényszeres fűevés problémára utalhat, ami veszélyes lehet. Ha kutyád gyakran eszik füvet, érdemes figyelni és konzultálni az állatorvossal.

Hogyan szüntessük meg a fűevést?

Az első lépés az egészségi állapot és az étrend felülvizsgálata. Biztosítsd, hogy kutyád minőségi, kiegyensúlyozott étrendet kapjon. Emellett fontos a viselkedési tréning is. Ha kutyád unalomból vagy szorongásból eszik füvet, próbálj meg neki több játékot, interaktív tevékenységet és figyelmet biztosítani.


Ha a kutyád azért eszik füvet, mert szereti az ízét, vagy úgy gondolod, hogy ezzel próbálja pótolni a tápanyaghiányát, próbálj neki saját termesztésű zabfüvet kínálni. Bár a macskáknak szánt búzafüvet vagy macskafüvet gyakran ajánlják a szőrlabdák enyhítésére és az emésztés javítására, ezek a füvek tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyek kielégíthetik a kutyád fűevési vágyát és javíthatják a táplálkozását is. Ügyelj arra, hogy figyeld a kutyád fűevési szokásait, és biztonságos mennyiségben kínáld neki ezeket a füveket.

Hempergés írtózatos szagú dolgokban

grass_bej_bels_02.pngEgy másik érdekes és gyakori viselkedés, amit kutyáknál tapasztalhatunk, a büdös dolgokban történő hempergés. Biztosan te is észrevetted már, hogy a kutyusod néha valami igazán kellemetlen szagú dologban hempereg. De miért csinálják ezt? A kutyák őseikre, a farkasokra vezethetők vissza, akik gyakran hemperegtek különféle szagokban, hogy ezzel álcázzák magukat a vadászat során. Ezzel a módszerrel más állatok nem érezték meg a farkasok saját szagát, ami segítette őket a vadászatban. Egy másik elmélet szerint a kutyák egyszerűen csak élvezik az erős szagokat, vagy ezzel próbálnak "üzenni" más kutyáknak, hogy merre jártak és mit találtak. Akárhogy is, ez a viselkedés számunkra kissé kellemetlen lehet, de a kutyák számára természetes. Ha legközelebb azt látod, hogy a kutyád valami büdösben hempereg, emlékezz rá, hogy ez egy ősi ösztön. Persze, utána jöhet egy alapos fürdetés, hogy újra friss és tiszta legyen!

Farokkergetés

grass_bej_bels_03.pngEgy másik gyakori viselkedési probléma, amivel találkozhatunk, a kutyák farokkergetése. Gondolkodtál már azon, miért kergetik a kutyák a saját farkukat? Ez a mókásnak tűnő viselkedés többféle okból is előfordulhat. Néha csak szimplán unatkoznak vagy játszanak, de máskor lehet, hogy egy kis figyelmet szeretnének tőled. Néha a farokkergetés lehet az energia levezetésének egyik módja, különösen a kölyköknél, akik tele vannak energiával. Ugyanakkor fontos odafigyelni, mert ha túl gyakran csinálják, az jelezhet viselkedési vagy egészségügyi problémát is. Például lehet, hogy viszket a farkuk, vagy valamilyen bőrprobléma áll a háttérben.

Szóval, ha legközelebb látod, hogy a kutyusod kergeti a farkát, gondold végig, hogy vajon unatkozik, játszik, vagy valami komolyabb áll a háttérben. És ne felejts el sokat játszani és foglalkozni vele, hogy mindig boldog legyen!

Túlzott dominancia

Egy további érdekes és néha zavarba ejtő viselkedés a kutyáknál a túlzott szekszuális aktivitása, különösen játékokkal vagy más tárgyakkal.

Ez a viselkedés többféle okból is eredhet. Az egyik leggyakoribb ok az, hogy a kutyák így próbálják levezetni a felgyülemlett energiájukat vagy stresszüket. A játékokkal történő aktus gyakran a kölyköknél figyelhető meg, akik még nem tanulták meg teljesen, hogyan kezeljék a feszültséget vagy a túlzott izgalmat. Egy másik ok lehet a dominancia kifejezése. A kutyák néha ezzel a viselkedéssel próbálnak dominanciát gyakorolni más kutyák, emberek vagy akár tárgyak felett. Fontos azonban megérteni, hogy ez nem mindig jelent valódi agressziót vagy dominanciát, gyakran egyszerűen csak egy ösztönös viselkedés.

Az ilyen viselkedés kezelése érdekében fontos, hogy megfelelően foglalkozzunk a kutyánkkal, biztosítva neki elegendő mozgást és mentális stimulációt. Ezenkívül, ha szükséges, konzultálhatunk egy állatorvossal vagy viselkedési szakemberrel, hogy segítsenek megérteni és kezelni ezt a viselkedést.

Ásás és földevés

grass_bej_bels_04.pngAz ásás ösztönös viselkedés kedvenceinknél. Az őseik, a vadkutyák, így kerestek élelmet vagy készítettek menedéket. Néha unatkoznak vagy túl sok energiájuk van, és az ásással próbálják levezetni. Játék közben is gyakran ásnak, főleg, ha találnak valamit, amit el akarnak rejteni.

A föld evés már más kérdés. Lehet, hogy valamilyen ásványi anyagot keresnek, ami hiányzik az étrendjükből, de az is lehet, hogy egyszerűen csak kíváncsiak vagy unatkoznak.

Ha gyakran csinálják, érdemes odafigyelni, mert akár egészségügyi problémát is jelezhet. Mit tehetsz? Adj nekik elég játékot és figyelmet, hogy ne unatkozzanak. Próbálj meg változatos étrendet biztosítani nekik, és ha továbbra is eszik a földet, beszélj az állatorvosoddal. Ne feledd, egy kis ásás és föld evés természetes, de a túlzásokat érdemes kordában tartani.

Székletevés

grass_bej_bels_05.pngBiztosan találkoztál már azzal a kellemetlen szokással, hogy megeszi kdvencünk saját, vagy más székletét a séta közben. Ezt a szokás coprophagiának neveznek, mely sajnos elég gyakori a kutyáknál, és több oka is lehet. Egyrészt, a kutyák természetüknél fogva kíváncsiak, és sok mindent megkóstolnak, ami számukra érdekes szagot áraszt. Az anyakutyák például a kölykeik születése után megeszik a kicsik ürülékét, hogy tisztán tartsák az alvóhelyüket. A kölykök ezt a viselkedést utánozhatják, és később is fennmaradhat náluk ez a szokás. Másrészt, a tápanyaghiány is szerepet játszhat. Ha a kutyád étrendje nem kiegyensúlyozott, lehet, hogy a székletben próbál pótolni bizonyos hiányzó anyagokat. Néha az unalom vagy a stressz is előidézheti ezt a viselkedést.

Nyalogatás, rágás

grass_bej_bels_06.pngAhogy a kutyák székletfogyasztása, úgy a túlzott mancs- és lábnyalogatás, rágás is gyakori probléma lehet a gazdik számára. Ennek a viselkedésnek több oka is lehet, és fontos megérteni, mi állhat a háttérben. Az egyik leggyakoribb ok az allergia. A kutyák bőre különösen érzékeny lehet bizonyos ételekre, pollenekre vagy akár vegyszerekre, amelyeket a háztartásban használsz. Ha a kutyád lábai pirosak, duzzadtak, vagy folyamatosan vakarózik, érdemes állatorvoshoz fordulni, hogy kiderüljön, nem allergia áll-e a háttérben.

Ezen kívül a mancsok nyalogatása lehet unalom vagy szorongás jele is. Ha a kutyád nem kap elegendő fizikai vagy mentális stimulációt, előfordulhat, hogy a mancsai rágásával próbálja levezetni a felesleges energiát vagy stresszt. Az ilyen viselkedés gyakran előfordulhat, amikor a kutya egyedül marad hosszabb ideig, vagy amikor valamilyen változás történik az életében.




Ha bármilyen kérdésed lenne a témával kapcsolatban, bátran keress minket ügyfélszolgálatunkon, ahol készségesen segítünk!