Igyunk több vizet!

Igyunk több vizet!

Úgy gondolod elegendő vizet iszik kedvenced? A megfelelő hidratálás a kutya jó egészségének egyik alapja, és bármennyire hihetetlen, de nagyon sok kutya nem iszik eleget, enyhén alul hidratált. Ebben a cikkünkben mutatunk pár trükköt, hogyan vedd rá kutyádat, hogy több vizet igyon. Segítünk megállapítani, hogy milyen jelekre kell figyelni, melyekből könnyen megállapítható, hogy az a pár korty, amit esetleg látsz lefetyelni a vizestálból az nem elegendő folyadékbevitel számára.

Természetesen minden kutyának más a folyadékbeviteli szükséglete, de az nem egészséges (főleg egy kölyökkutyától), hogyha teljesen megtagadja a folyadékbevitelt. Több oka lehet a folyadékbvitel hiányának, és súlyosabb esetben mindenképpen sürgősségi állatorvosi ellátásra is szükség lehet, hogy elkerüljük a súlyos kiszáradást.

2023.01.13 08:34 Attila Varga
Attila Varga

Mi lehet az oka a kevés folyadékbevitelnek?

Azelőtt, hogy rávennénk különböző trükkökkel, hogy kedvencünk több vizet igyon, fontos a probléma gyökeréig leásni, és fellelni az okát a kevés ivásnak. Nézzűnk pár okot, ami csökkentheti a folyadékbevitelt:

Természetes öregedés

Sok idős kutyánál előfordulhat, hogy nincs elég "energiája" a víziváshoz, magyarán kedvencünk szomjúságának csökkentése erején felüli energiát/mozgást igényel. Ez lehet akár csak egyszerűen azért, mert nem szeret már sokat mozogni.

Idős kutyának ajánlani szoktuk a nedves eledellel, vagy akár a nyers (B.A.R.F.) étrenddel való táplálást, amivel természetes módon növeljük a folyadékbevitelt, és kívánatosabb falatokat biztosítunk az étkezések során, így szívesebben megeszi a napi adagot. Ezeket szoktuk tanácsolni az idős, fogászati problémákkal küszködő kutyák gazdáinak is.

A minőségi nedves eledeleknek nem csak a nedvességtartalma nagyobb, de magasabb fehérjetartalmúak és csökkentett szénhidrát tartalmúak a száraz eledelekkel ellentétben, és jobban kielégíti az idősebb, lassúbb anyagcserével élő kedvencünket.

Koszos víz

  • A kutyáknak kiváló szaglásuk és ízérzékelésük van. Ha a víz poshadt, büdös, vagy valamivel szennyeződött könnyen elutasíthatja kedvencünk.
  • Étkezés utáni ivás közben apró táplálékszemcsék, molekulák kerülhetnek a vizesedénybe, mely idővel megromlik és kedvencünk nem biztos, hogy ebből a vízből is szívesen inna.
  • A nagymennyiségű vasat tartalmazó víz sokszor nemkívánatos a kutyák számára.

Gondoskodjunk mindig friss ivóvízről kedvencünk számára :)

TIPP! Vannak olyan kutyák, akik csak folyóvízből szeretnek inni, léteznek vízszökőkutak is állatoknak, ezek a folymatos áramlésnak köszönhetően állandó levegőztetést biztosít a víznek, melynek köszönhetően megakadályozza a baktériumok elszaporodását, és a kellemetlen szag kialakulását.

KISZÁRADÁS

  • Túlzott nyálzás, vagy lihegés
  • vörös, ragadós - vagy száraz ínye van,
  • a bőre elvesztette a rugalmasságát

- ezek mind a kiszáradás tünetei lehetnek. Kiszáradás esetén fontos, hogy ne igyon hirtelen sok folyadékot kedvencünk, mivel a hirtelen folyadékbevitel hányást okozhat.

Nyári hőségben, ahogyan mi is szeretünk fagyit vagy jégkrémet nyalni már léteznek kifejezetten kutyák számára speciális receptek, bátran merjünk adni nekik ilyen különleges fagyasztott finomságokat. Ügyeljünk arra, hogy mindig legyen friss ivóvize. érdemes lehet beruházni kutyák számára kifejlesztett húsítő mellényre, vagy matracra.

Sérülés, vagy betegség

Már biztosan találkoztunk nem egyszer azzal a problémával, hogy kedvencünk amikor nem érzi jól magát, nem szívesen eszik vagy iszik, ez sokszor egy vészcsengő számunkra, hogy valami nem oké, és azonnali orvosi ellátás szükséges. De vannak specifikus betegségek, amik után ugyancsak előfordulhatfolyadék vagy táplálék megtagadás, mint például szájsérülések, fogbetegségek.

A másik leggyakrabbi probléma a folyadékmegtagadás mögött a különböző húgyúti fertőzések, melyek csökkenthetik a szomjúságot.

FONTOS!  Ha kedvencünkön azt vesszük észre, hogy nem a megszokott módon viselkedik, rossz az étvágya, esetleg nem iszik eleget érdemes felkeresnünk az állatorvosunkat, és kikérni a véleményét, és ha indokolt bármiféle kezelés, akkor ő fog tudni segíteni.

Hogyan igyon többet?

Gyakran lehet hallani az állatorvosi rendelőben a másik gazdától, hogy azért érkezett kivizsgálásra, mert aggódik azért, hogy nem iszik sokat kedvencük. Minden egyednek eltérő lehet a folyadék szükséglete, és előfordulhat, hogy mi nem tudjuk pontosan monitorozni, hogy mennyit iszik kedvencünk naponta. De léteznek különböző praktikák, amikkel rávehető négylábó barátunk, hogy kicsit többet igyon.

Adjunk nedvességben gazdag eledelt

Az egyik legalapabb trükk, hogy nedvességben gazdag eledelt kínáljunk neki naponta. A kutya ősei, vagy például a farkasok is a mai napig a folyadékbevitelük legnagyobb százaléka a friss húsban lévő folyadékmolekulákból áll. A különböző nyers étrendet követő kutyák a napi vízmennyiségük legnagyobb százalékát már aapból a táplálkozás során magukhoz veszik, mivel a friss húsnak sokkal magasabb a nedvességtartalma, mint a száraz eledeleknek, vagy a szárított húsoknak.

A száraztápot érdemes lehet kis vízzel, vagy alaplével beáztatni, de adhatunk konzervet is feltétnek kedvencünk tápjára.

Puha jutalomfalatok

A házi készítésű kutyafagyik szintén szórakoztató módja, hogy kedvencünk több vizet igyon. Nézd meg a legjobb fagyasztott kutyajégrém receptjeinket, ha inspirációt szeretnél kapni.

Adhatunk nedvességben gazdag, úgynevezett puha jutalomfalatokat, vagy májkrémeket is tréningezés közben, amivel ugyancsak elősegítjük a folyadékbevitelt.

Ízletes gyümölcsök és zöldségek

A különböző kutyák számára is biztonsággal adható gyümölcsök és zöldségek víztartalma is elég magas, adhatjuk ezeket nasiként étkezések között nagyobb darabokban, de darabolhatjuk/reszelhetjük is és megkoronázhatjuk velük a napi menüt.

Mindig legyen a közelben víz

Otthon, a lakásban, vagy a kertben érdemes több vizestálat is akár kitenni. Kirándulások alkalmával egy flakon víz, vagy kulacs mindig legyen a táskánkban, és használjunk utazótálat, ami kis helyet foglal.

Ízletes folyadék

Kis húslevessel megízesíthetjük a vizet, ezzel is kívánatosabbá tehetjük a folyadékot. ne vigyük túlzásba, éppen elég csak egy kis teás vagy evőkanál a víz mennyiségétől függően. Az ízesített vizet kedvencünk lehetőelg azonnal igya meg, ha esetleg maradna azt tegyük hűtőszekrénybe, és minél hamarabb fogyasztassuk el kedvencünkkel, mert gyorsan megromolhat.

Építsük be a napi rutinunkba

Legyen autómatikus, az első pisiszünet után, az evés után, séta után, vagy egy nagy játék után. legyen a rutinunkba, kínáljuk rendszeresen vízzel kedvencünket. Idővel és kitartó, rendszeres ismétléssel kedvencünk magától fogja keresni az itatótálat, vagy fogja kérni tőlünk a vizet.

Tartsuk tisztán a vizét

A vizestál nagyon könnyen és gyorsan koszossá válhat. A vizestálban lévő szennyeződések hatására elszaporodhatnak benne a baktériumok, melyek kellemetlen szagúvá tehetik a vizet. Cseréljük naponta (akár többször) kedvencünk vizét, és fertőtlenítsük ki a tálat megakadályozva a vízben és a tálon megtelepülő baktériumok elszaporodását.

Mindenkinek legyen elég víz

A több állattal rendelkező háztartásokban ajánjuk, hogy akár több vizesedény is legyen leheyezve, vagy mindenkinek hagyjunk elegendő időt az ivásra, és 2 állat között akár fel is tölthetjük újra friss vízzel a tálat. A közös vizesedény esetén versengés léphet fel, és a "gyengébb" jellemű kedvencünknek akár nem juthat elegendő folyadék.

Miért fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel?

A víz a negyedik "íratlan" makrotápanyag. Már jól tudjuk, hogy kedvencünk teljes értékű táplálásához elengedhetetlenek a fehérjék, szénhidrátok, zsírok, de a víz is! Segít az emésztésben,  a tápanyagelosztásban, az egészséges szőrzett és a bőr fentartásában, és még sok minden másban. 

  1. A víz természetes módon kiüríti, kimossa a méreganyagokat a szervezetből.
  2. Pótolja a hiányzó testfolyadékot, ezért főleg  hányás, hasmenés esetén indokolt a folyadékbevitel megnövelése.
  3. Mindezek mellett egyértelműen az állatoknak is vízre van szüksége az élethez. A kiszáradás azonnali beavatkozást igényel! Nem megfelelő időben való kezelése, vagy a kezelés elmaradása halált okozhat.

GY.I.K.

"Miért nem iszik vizet a kutyám?"

Számos oka lehet annak, amiért kedvencünk nem fogyaszt elegendő folyadékot, akár betegség vagy mert túl koszos, régi a vize. Idős kutyáknál a vízmegtagadás hátterébe állhat valamiféle fogászati probléma, vagy a túl nagy erőfeszítést igényel számár a vizestálhoz menni.

"Víz vagy az étel a fontosabb?"

Egy emlős körülbelül 3 napig képes életbenmaradni teljes folyadékmegvonás mellett. Egy beteg kutya sokszor nem hajlandó enni vagy inni, hamar kiszáradhatnak és ha azt vesszük észre kedvencünk nem iszik egyáltalán, azonnal kérjük ki az állatorvosunk tanácsát, aki körültekintően szakszerűen képes kezelést nyújtani.

A kiszáradással nem szabad játszani, és fél vállról venni, de van pár házi praktika amivel megelőzhető, vagy a kezdődő kiszáradást könnyen vissza tudjuk fordítani.

  • Adjunk elektrolitokban gazdag táplálékot/folyadékot, mint például sütőtökpürét, csirkehús levest, csontlevest.
  • A száraz eledelt gazdagítsuk szaftos, folyadékban gazdag összetevővel, akár konzervvel, vagy feltétekkel.
  • Rendszeresen cseréljük az ivóvizes edényt, kínáljuk esetleg többször is meg a vízzel kutyánkat.

"Mennyi vizet isznak kedvenceink átlagosan?"

Érdemes figyelni, mérni kedvencünk vízfogyasztását, mert a mennyiség drasztikus lecsökkenése vagy emelkedése betegségek árulkodó okai lehetnek. Természetesen ne felejtsük el, hogy ha kedvencünk nyers ételt eszik, vagy alapból nedvességben gazdag táplálékot, akkor a direkt vízivás és vízfogyasztás jóval kevesebb lesz, mivel a napi folyadékmennyiség többségét már alapból az eledellel bejuttatjuk a szervezetébe.

Általában a kölyökkutyák néhány óránként körülbelül fél csésze vizet szoktak meginni, míg az idősebb kutyáknál a 0,15-0,3dl közötti folyadékbevitel jellemző. Ha szeretnénk tudni, hogy kedvencünknek mennyi az átlagos folyadékszükséglete, figyelembe kell vennünk a testsúlyát, és az aktivitási szintjét is. Elmondható, hogy átlagosan a kutyáknak 0,3dl folyadékra van szüksége testkilógrammonként.

A jól hidratált kutya, boldog kutya!

A víz kedvenceink számára nem csak a folyadékpótlásról szól, hanem segítségével szabályozzák a testhőmérsékletüket, erősítik az immunrendszerüket, fenntartják vele a különböző szerveik megfelelő működését, segítségével tápanyagokat szállítanak a sejtekhez, és segíti a megfelelő mennyiségű izületi folyadék előállítását. A megfelelően hidratáltság javítja a kutya hangulatát, közérzetét valamint a kognitív képességeit is.