Ezek a növények veszélyesek kedvencedre nézve!

Ezek a növények veszélyesek kedvencedre nézve!

Tudtad, hogy a kertedben növekvő néhány növény komoly veszélyt jelenthet a kutyád egészségére? Biztosan szereted, ha a kedvenced szabadon futkározhat és játszhat a kertben, de nagyon fontos, hogy odafigyelj, milyen növények vannak a környezetében. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük azokat a leggyakoribb ház körül előforduló növényeket, amelyek mérgezőek lehetnek a kutyák számára. Tarts velünk, és tudd meg, hogyan teheted biztonságosabbá a kerted a négylábú barátod számára!

2024.06.21 14:47 Attila Varga
Attila Varga

!!!! FIGYELEM: Ez a lista csak általános tájékoztatásra szolgál, a mérgezés kialakulása függ az elfogyasztott mennyiségtől is. Semmiképpen nem helyettesíti a szakképzett állatorvosi tanácsadást. Ha mérgezésre utaló jeleket látsz kutyádon, fordulj azonnal orvoshoz!

Sok növény tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek károsak lehetnek a kutyákra. Ezek a mérgek különböző tüneteket okozhatnak, a hányástól és hasmenéstől kezdve a súlyosabb neurológiai tünetekig vagy akár halálig. Fontos, hogy ismerd ezeket a növényeket, hogy elkerülhesd a bajt.

  • Kamilla (Anthemis nobilis) - gyógyhatású növény, melyet gyakran használnak teákban és gyógynövénykészítményekben, azonban kutyák számára mérgező lehet. Tünetek: bőrgyulladás, hányás, hasmenés, étvágytalanság, allergiás reakciók, vérzékenység (hosszú távú használat esetén).

  • Metélőhagyma (Allium schoenoprasum) és fokhagyma (Allium sativum) -gyakori konyhai fűszernövények, de kutyák számára toxikus anyagokat tartalmaz. Tünetek: Nyáladzás, hányinger, szájirritáció, hányás, hasmenés, letargia, hasi fájdalom, gyors szívverés és légzés, gyengeség, edzés intolerancia, összeomlás, sápadt íny.

  • Komló (Humulus lupulus) - a sörfőzés alapanyaga, de kutyákra mérgező hatású lehet. Tünetek: Lihegés, magas testhőmérséklet, rohamok.
  • Rebarbara (Rheum rhabarbarum) - kedvelt süteményalapanyag, de levelei és szárai kutyák számára mérgezőek. Tünetek: Nyáladzás, étvágytalanság, hányás, hasmenés, letargia, gyengeség, remegés, vér a vizeletben, szomjúság és vizelet változások.
  • Nárcisz (Narcissus genus) - gyönyörű tavaszi virág, amely mérgező alkaloidokat tartalmaz. Tünetek: Hányás, nyáladzás, hasmenés; nagyobb mennyiség fogyasztása esetén: görcsök, alacsony vérnyomás, remegés és szívritmuszavarok.
  • Begónia (Begonia genus) - népszerű dísznövény, amely oxalát kristályokat tartalmaz, melyek mérgezőek a kutyák számára. Tünetek: Szájirritáció, intenzív égő érzés, száj, nyelv és ajkak irritációja, túlzott nyáladzás, hányás, nyelési nehézségek.
  • Liliom (Zantedeschia aethiopica, Spathiphyllum, Cordyline australis) - számos fajtája mérgező lehet a kutyákra, különösen a tavaszi és húsvéti liliomok. Tünetek: Szájirritáció, intenzív égő és irritációs érzés a szájban, nyelven és ajkakon, túlzott nyáladzás, hányás, nyelési nehézségek.
  • Borostyán (Hedera helix) - egy örökzöld kúszónövény, amely toxikus anyagokat tartalmazhat. Tünetek: Hányás, hasi fájdalom, túlzott nyáladzás, hasmenés.
  • Leánder (Nerium oleander) -  népszerű dísznövény, amely minden része mérgező. Tünetek: Hányás, hasmenés, letargia, alacsony vérnyomás, remegés, szívritmuszavarok.

  • Kála (Zantedeschia aethiopica) - dekoratív virágai oxalát kristályokat tartalmaznak, amelyek mérgezőek. Tünetek: Szájirritáció, intenzív égő érzés a szájban, nyelven és ajkakon, túlzott nyáladzás, hányás, nyelési nehézségek.
  • Tulipán (Tulipa species) - a tulipán hagymái és virágai toxikus anyagokat tartalmaznak. Tünetek: Hányás, hasmenés, nyáladzás, letargia, nyelési nehézségek.
  • Bürök (Conium maculatum) - veszélyes mérgező növény, amely akár halált is okozhat. Tünetek: Remegés, izomgyengeség, légzési nehézségek.
  • Rododendron (Rhododendron fajtái) - virágai és levelei mérgezőek. Tünetek: Hányás, hasmenés, túlzott nyáladzás, letargia, gyengeség, alacsony vérnyomás, szívritmuszavarok, remegés, rohamok.
  • Hortenzia (Hydrangea species) - levelei és virágai mérgezőek lehetnek. Tünetek: Hányás, hasmenés, hasi fájdalom, letargia, gyengeség, sápadt íny, remegés, szívritmuszavarok.
  • Árvácska (Viola tricolor) - virágai szépek, de mérgező vegyületeket tartalmaznak. Tünetek: Hányás, hasmenés, hasi fájdalom, nyáladzás, letargia.
  • Ciklámen (Cyclamen species) - mérgező hatóanyagokat tartalmaz, különösen a gumókban. Tünetek: Hányás, hasmenés, nyáladzás, letargia, görcsök.
  • Aranyeső (Laburnum anagyroides) - minden része mérgező, különösen a magok. Tünetek: Hányás, hasmenés, hasi fájdalom, nyáladzás, letargia, görcsök.
  • Japán Juhar (Acer palmatum) - levelei és magjai mérgezőek lehetnek. Tünetek: Hányás, hasmenés, hasi fájdalom, nyáladzás, letargia, gyengeség, remegés. - kép lent bal oldalt!
  • Álombogyó (Solanum dulcamara) - széles körben elterjedt növény, mely bogyói pirosra érnek. Tünetek: Hányás, hasmenés, nyáladzás, hasi fájdalom, tág pupillák, alacsony vérnyomás, gyengeség, remegés. - kép fent jobb oldalt!
  • Puszpáng (Buxus sempervirens) - örökzöld cserje, amelyet gyakran használnak sövényként. Tünetek: Hányás, hasmenés, görcsök, nehéz légzés.
  • Krókusz (Crocus species) - tavaszi virág, amelynek hagymái mérgezőek lehetnek. Tünetek: Hányás, hasmenés, nyáladzás, hasi fájdalom, vérzéses tünetek, remegés.
  • Páfrányfenyő (Ginkgo biloba) - a fa levelei és magjai mérgező anyagokat tartalmaznak. Tünetek: Hányás, hasmenés, izomgyengeség, rohamok.
  • Japán cseresznye (Prunus serrulata) - fájának levelei és magjai mérgezőek lehetnek. Tünetek: Vörös nyálkahártyák, tág pupillák, légzési nehézségek, lihegés, sokk.
  • Boróka (Juniperus species) - bogyói és tűlevelei mérgezőek lehetnek. Tünetek: Hányás, hasmenés, hasi fájdalom, nyáladzás, letargia.
  • Majomkenyérfa (Adansonia digitata) -  termései és levelei mérgező anyagokat tartalmaznak. Tünetek: Hányás, hasmenés, hasi fájdalom, nyáladzás, letargia.
  • Fikusz (Ficus species) - szobanövényként népszerű, de mérgező vegyületeket tartalmaz. Tünetek: Hányás, hasmenés, nyáladzás, hasi fájdalom, bőr- és szájirritáció, letargia.

Mit tegyél, ha mérgezés gyanúja merül fel?

Ha úgy gondolod, hogy a kutyád mérgező növényt evett, azonnal fordulj állatorvoshoz. Ne próbáld meg otthon kezelni, mivel egyes mérgek nagyon gyorsan hatnak. Az állatorvos tud megfelelő ellátást nyújtani, mint például hánytatás, aktív szén adagolása vagy intravénás folyadékpótlás.

A növények által okozott mérgezés kezelése az adott növény típusától és a mérgezés súlyosságától függ. Az alábbiakban felsorolok néhány általános kezelési módszert, amelyek hasznosak lehetnek, és segíthet a tünetek enyhítésében, amíg el nem érsz az állatorvoshoz, aki szakszerű kezelést tud adni nektek:

  • A K1-vitamin (fitonadion) használható, ha a mérgező növény gátolja a véralvadást. Például, ha a mérgezés patkányirtó szerekmiatt következik be, az időben beadott K1-vitamin életmentő lehet.
  • A vízben feloldott cukor hasznos lehet olyan esetekben, amikor a mérgezés hipoglikémiát (alacsony vércukorszintet) okoz. Ez leginkább akkor jöhet szóba, ha a mérgezés miatt a szervezet cukorháztartása felborul. Fontos azonban, hogy ne adjunk cukrot olyan állatoknak vagy embereknek, akik diabéteszben szenvednek, anélkül, hogy orvosi tanácsot kérnénk.
  • Az antihisztaminok akkor lehetnek hasznosak, ha a mérgezés allergiás reakciót vált ki, például bőrkiütést vagy duzzanatot. Ezek a gyógyszerek csökkenthetik az allergiás tüneteket, de mindig orvosi konzultáció szükséges, mielőtt bármilyen antihisztamint adunk.

Hogyan előzheted meg a mérgezést?

  1. Távolítsd el a mérgező növényeket: Ismerd meg a házad körüli növényeket, és ha mérgező növényt találsz, távolítsd el a kertből vagy tedd elérhetetlen helyre a kutyád számára.
  2. Figyelj a séták során: Séta közben is figyelj oda, hogy a kutyád ne egyen ismeretlen növényeket.
  3. Használj kerítést: Kerítsd el a virágágyásokat és más növényeket, hogy a kutyád ne férhessen hozzájuk.
  4. Tartsd szemmel a kutyádat: Mindig figyeld, hogy a kutyád mit csinál a kertben és séta közben.

Ezek az egyszerű lépések segíthetnek abban, hogy a kutyád biztonságban legyen, és elkerüljétek a mérgező növények okozta veszélyeket. Ha bármilyen kérdésed van, fordulj állatorvoshoz vagy kérdezz meg egy szakembert, hogy mely növények lehetnek veszélyesek a kedvenced számára.


 

KÉRDÉSED LENNE A MÉRGEZŐ NÖVÉNYEKKEL KAPCSOLATBAN?

Ügyfélszolgálatunk készséggel áll rendelkezésedre.