Szezonális allergia ellen mit és hogyan

Szezonális allergia ellen mit és hogyan

Ha a kutyád minden évben ugyanabban az időszakban kezd el őrült módon vakarózni, akkor lehetséges, hogy szezonális allergiákkal van dolgod. Egyre többször találkozunk ezzel a fajta allergiával a kutyák esetében is. Tanuld meg az alapokat a kutyák környezeti allergiáiról és arról, hogyan nyújthatsz nekik enyhülést ebben a kellemetlen időszakban.

2024.06.21 16:53 Attila Varga
Attila Varga

Ahogyan az embereknél, a kutyák szervezete is rendelkezik egy természetes védekező rendszerrel, amit immunrendszernek nevezünk. Normál esetben az immunrendszer az allergéneket veszélyes anyagokként azonosítja, mint például baktériumok vagy toxinok. Amikor egy allergén jelen van a szervezetben, akkor a szervezetünk antitesteket hoz létre a kiváltó allergén elleni küzdelemre.

Az allergiás reakciókért felelős antitesteket immunoglobulin E-nek (IgE) nevezzük. Ezek az antitestek az allergénekhez kötődnek, és gyulladásos vegyületek felszabadulását idézik elő, mint például hisztamin és arachidonsav. Ez a gyulladás okozza a szokásos tüneteket, amelyeket a kutyádnál látsz allergiás reakció során.

Amikor szezonális allergiákról beszélünk, akkor a szervezet túlreagál egy ártalmatlan anyagra, mint például a pollen vagy a poratkák, és antitesteket hoz létre, valahányszor ezek az anyagok a szervezetbe kerülnek.

Honnan tudod, ha a kutyád környezeti allergiákkal küzd?

Ez a fajta allergia az emberekhez hasonlóan a kutyáknál is időszakosan jelentkezik, és súlyosságuk nagyban függ az időjárástól. Ha a kutyád tünetei rendszeresen változnak az időjárás függvényében, vagy súlyosbodnak, amikor sok időt tölt a szabadban, akkor valószínűleg környezeti allergiával állsz szemben, ami lehet:

  • Pollen
  • Fű vagy Széna
  • Penész vagy Gombák
  • Kártevők

A környezeti allergia leggyakoribb tünetei kutyáknál

A kutyáknál jelentkező allergiás reakciók általában a bőrt és a szőrzetet érintik. A viszketés, forró pontok és száraz bőr gyakori tünetei mind az ételallergiáknak, mind a környezeti allergiáknak, de utóbbi néha olyan tüneteket is okozhatnak, amelyeket te is ismerhetsz saját allergiás tüneteidből. Íme néhány gyakori tünet, amely környezeti allergiákra utalhat kutyáknál:

  • Könnyező vagy duzzadt szemek
  • A szokásossnál több tüsszögés vagy köhögés
  • Orr- vagy szemváladék, mely eltér a megszokottól
  • Élesztőgombás fertőzésekmegjelenése
  • Atópiás dermatitisz

Sajnos ezt a fajta allergiát sokkal nehezebb kezelni, mint az ételallergiákat. Az étel összetevőket ki lehet iktatni a kutyád étrendjéből és jutalomfalataiból, de a természet sajnos mindenképpen körülvesz minket. Míg némi mértékben korlátozhatod az allergén anyagnak való kitettséget, a legtöbb esetben természetes kiegészítőkkel, helyi kezelésekkel vagy gyógyszerekkel kell kezelni.

Allergia okozta egyéb betegségek

Néhány allergiás reakció könnyen felismerhető, míg más tünetek felderítése alaposabb vizsgálatot igényelnek. Az allergiás tünetek gyakori előfordulásainak megértésével, felderítve akár a kiváltó okot, gyorsabban tudsz megnyugvást és enyhülést adni kedvencednek, ezáltal sokkal jobban fogja magát érezni a mindennapokban.

Élesztőgombás fertőzés

Az allergiákkal küzdő kutyák körében gyakori probléma az élesztőgombás fertőzés, mely által csillapíthatatlan viszketést és diszkomfortot okoz. Az élesztő könnyen azonosítható erős szagáról, amely gyakran hasonlít a koszos zokni szagához.

Az élesztőgomba a nedves és rejtett testrészeket kedveli, így az élesztőgombás fertőzés leggyakrabban a füleket, bőrredőket érinti, de előfordulhat a mancsok és hasalatti részeknél.

Az élesztőgomba nagyon opportunista. Normál mennyiségben része a természetes testi ökoszisztémának, de ha az immunrendszer legyengült és a természetes baktériumok nem tudják kordában tartani, gyorsan elszaporodik, problémákat okozva.

Az élesztőgombás fertőzéstől többlépcsős folyamat megszabadulni. Az élesztő elpusztítása csak a megoldás egy része, az elhalt élesztőgombák ugyanolyan problémákat okozhatnak, mint maga a gomba túlszaporodása, így több irányból kell megközelíteni a probléma valódi megoldását:

  1. Étrend felülvizsgálata: Az élesztő cukorból táplálkozik, így a gyakori módszer az élesztő elleni küzdelemben az, hogy eltávolítjuk a táplálékforrásaikat. Váltsd át a kutyád étrendjét alacsony szénhidráttartalmú formulára, hogy korlátozd az élesztő táplálékforrásait.

  2. Emésztés támogatása: A következő lépés az egészséges emésztés támogatása pre- és probiotikumokkal. A probiotikumok egészséges baktériumok, amelyek segítenek kiegyensúlyozni a kutyád bélrendszerét, támogatják az immunrendszert, és versengenek az élesztő táplálékforrásaiért. A kecsketej kiváló módja a probiotikumok bevezetésének a kutyád étrendjébe.

  3. Máj méregtelenítése: A máj méregtelenítése segít kiüríteni a méreganyagokat és baktériumokat a májból, javítva annak működését. A máj fontos része az emésztési folyamatnak, amely eltávolítja a méreganyagokat, allergéneket és irritáló anyagokat a kutyád testéből. Allergia esetén érdemes megtámogatni a kutya ezen kiválasztó szervét kúraszerűen valamilyen májvédő termékkel.

  4. Helyi kezelések: Végül, helyi kezelést is igénybe vehetsz, hogy csökkentsd a felületi viszketést és irritációt, amellett hogy a bőr felső rétegeiben elszaporodott élesztőgombák számát is csökkenteni tudod.

Helyi kezelésre a Chris Christensen Peace & Kindness ezüst kolloidos termékeit ajánljuk


Belsőleges oldatnak pedig a DMGuard T2 vagy VETGuard T2 immunerősítő oldatot ajánljuk

Atópiás dermatitisz kutyáknál

Úgy tűnik, hogy kedvenced allergiája egész évben fennállnak vagy rosszabbodnak, függetlenül attól, hogy mit változtatsz a környezetetekben, vagy az étkezésében, akkor lehet atópiás dermatitiszben szenved kutyusod. Az atópiás dermatitisz a bőr krónikus gyulladása, amely tipikusan visszatérő allergiás reakciókból ered.

Ez lehet egy kutya ételallergia, egy szezonális allergia – mint például a pollen, egy kontakt reakció, mint a mosószer, vagy a poratkák, amik mindenhol ott vannak.

Az atópiás dermatitisz látható jelei hasonlóak lehetnek más allergiás tünetekhez, beleértve az alábbiakat:

  • Száraz, pikkelyes bőr
  • Kóros szőrhullás
  • Állandó vakarózás vagy harapdálás
  • Bőrpír, kiütések vagy gyulladás
  • Kicsi, vörös dudorok

Míg a tünetek és az allergiák súlyossága kutyáról kutyára változhat, mutatunk pár kezelési módot, melyek bizonyítottan segíthetnek az atópiás dermatitisz kezelésében.

  • Zsírsav-kiegészítők: A halolaj és a lenmagolaj két népszerű forrása az Omega-3 zsírsavaknak, amelyekről kimutatták, hogy csökkentik az allergiás kutyák gyulladásos tüneteit, és javítják a bőr egészségét.
  • Hipoallergén étrend: Az ételallergiák hozzájárulhatnak az atópiás dermatitisz tüneteihez. Az ételintoleranciák kiküszöbölésével és hipoallergén étrendre való áttéréssel segíthetsz csökkenteni a bőr gyulladását és viszketését.
  • Antihisztaminok: Az antihisztamin tartalmú gyógyszerek csökkentik a hisztamin termelődését a szervezetben. Habár nem minden kutya reagál megfelelően az antihisztaminra, de még ennek ellenére is ezt a kezelést is érdemes kipróbálni, mert segíthet az dermatitisz tüneteinek csökkentésében.
  • Kortikoszteroidok: A kortikoszteroidok erős gyulladáscsökkentő gyógyszerek, amelyeket súlyos allergiás reakciók kezelésére használnak. Ezeket csak az állatorvos utasítására szabad használni, mivel hosszú távú használatuk mellékhatásokkal járhat.
  • Immunszupresszív gyógyszerek: Az immunszupresszív gyógyszerek olyan gyógyszerek, amelyek elnyomják az immunrendszer válaszát, és csökkentik az allergiás reakciókat. Ezeket általában súlyos esetekben alkalmazzák, amikor más kezelési módok nem bizonyultak hatékonynak.

Mi okozhat még allergiát?

Nem csak a pollen okozhatnak problémát allergiára hajlamos kutyusunknál, hanem sajnos a mindennapi környezetünkben lévő tárgyak, mikroszkópikus élőlények is. Parfümök, légfrissítők, sőt, még a mosószerek is irritálhatják kedvenced bőrét. Próbáld meg korlátozni vagy kiküszöbölni ezeket az irritáló anyagokat az otthonodból, ha úgy gondolod ezek állnak a problémák háttérében. Figyelj oda arra is, hogy milyen tisztítószereket használsz a kutya fekhelyénél, valamint a játékainál, mivel ezek is irritálhatják a bőrét és légútjait.

Poratka-allergia, amit a legnehezebb elkerülni

A poratkák mindenhol ott vannak: az otthonodban, a bútorokon, sőt, még a ruháidon is. Néhány szerencsétlen kutya számára ezek az apró lények nagy problémát jelenthetnek. Hiába vagy tisztaságmániás, teljesen megszabadulni tőlük lehetetlen, azonban van néhány módszer, amivel csökkentheted a számukat:

  • HEPA légtisztító: Szerezz be egy jó minőségű légtisztítót, amely kiszűri a levegőből a poratkákat és egyéb irritáló allergéneket.
  • Alapos takarítás: Cseréld le sűrűbben a függönyöket, tisztísd ki rendszeresen a szőnyegeket, és rendszeresen porszívózz, nem megfeledkezve a bútorok alatti és mögötti területekről sem, ahol a por könnyen felhalmozódhat.
  • Természetes gyulladáscsökkentők: Egészítsd ki kedvenced étrendjét természetes készítményekkel, melyek enyhítik a bőrproblémákat, vagy egyéb allergiás tüneteket. Általában ezek az étrendkiegészítők nemcsak a bőr egészségét támogatják, hanem az immunrendszert is erősítik.

Nem kérünk sem bolhákat, sem kullancsokat, sem atkákat!

Mielőtt egy egészen bonyolult környezeti allergiát kezdenél el "kezelni" kutyádnál, zárd ki a parazitafertőzéseket, hiszen a vakarózás és más allergiára utaló tünetek hátterében van, hogy sokkal egyszerűbb és kézenfekvő probléma áll. A bolhák és kullancsok gyakran szabad szemmel is láthatók, alaposan vizsgáld meg a kutyád bőrét, különösen a melegebb, rejtettebb területeken, mint a has, nyak és fülek. Nézd át a kutya bundáját, különösen a sűrűbb szőrzetű területeken. Mutatjuk, hogy melyik parazita fertőzést, hogyan tudod a legkönnyebben felismerni:

  • BOLHÁK - úgy szaladnak, mintha az életük múlna rajta, és múlik is! De mi sokkal szemfülesebbek vagyunk, és mindegyiket megtaláljuk! Ha sok kis fekete pöttyöket találunk a kutya bőrén, akkor az valószínű, hogy bolhapiszok.  Dörzsöljük meg ezt a területet egy nedves papírtörlővel, és a pirosas színűvé válik a kendőn, akkor beigazolódott a feltevésünk, bolhás kedvencünk.
  • ATKÁK - Ezek a mikroszkopikus élőlények általában a melegebb, nedvesebb területeken telepszenek meg, és az ő jelenlétüket sötétbarna vagy fekete pöttyök jelezhetik.
  • KULLANCSOK - Ezeket könnyen észreveheted a kutyád bőrén, különösen, ha még nem ágyazódtak be teljesen. Azonnal távolítsd el őket, hogy megelőzd a fertőzéseket és a kullancsok által terjesztett betegségeket.

Sajnos nincs szerencséd, ha bolhákkal állsz szemben, és kedvenced még allergiás is a csípéseikre. Ebben az esetben, mi csúnyán azt szoktuk mondani, hogy "fel kell gyújtani az egész lakást", vicet félre téve, ebben van némi igazság is. Mivel a bolhafertőzés átterjedhet emberre is, a peték és lárvák bárhol lehetnek, ilyenkor azt szoktuk tanácsolni, hogy ami érintkezhetett az állattal, vagy rajtunk volt azonnal le kell cserélni és magas hőfokon fertőtlenítő mosást végezzünk, fürödjünk le, kezeljük le a fürdetés során az állatot egy speciális vegyszerrel (Neostomozan), mely megöli a kifejlett egyedeket, majd bolhafésűvel távolítsuk el a szőréből az elpusztult állatokat. Mossunk fel valamilyen erős fertőtlenítő szerrel, használhatunk akár speciális bolha elleni készítményeket. valamint ne felejtsük el az állatot kezelni bolha/kullancs elleni tablettával, cseppel, sprayel, hogy az az állat szőrében megbújt esetleges peték, lárvák kifejlődése után ne tudjanak tovább életben maradni.

Összegzés

Az allergiák kezelése kutyáknál bonyolult lehet, de fontos, hogy lépésről lépésre haladj, és mindig konzultálj állatorvossal. A legjobb, ha kombinálod a természetes és gyógyszeres megoldásokat a legjobb eredmény érdekében. Ne feledd, a legfontosabb, hogy kedvenced jól érezze magát és egészséges legyen!


 

Ha bármilyen kérdésed van, vagy tapasztalatokat szeretnél megosztani, ne habozz, írj kommentet!

Ügyfélszolgálatunk készséggel áll rendelkezésedre.