24 veszélyes összetevő

24 veszélyes összetevő

Tudjuk jól, hogy te a legjobbat akarod kutyádnak, de ez nem mindig könnyű, amikor a marketing és az üzleti érdekek felülírják azt, ami egészséges lenne négylábú barátodnak. Ismerd meg, melyik kutyaeledel összetevőket érdemes elkerülni a száraz kutyatápokban, hogy magas minőségű tápot adhass négylábú kedvencednek, felesleges töltőanyagok nélkül.

2023.08.26 13:57 Attila Varga
Attila Varga

A csomagolás és a reklámok megtéveszthetnek, de a száraztáp összetevői valódi rálátást nyújtanak arra, mi is van valójában a kutyád ételében, és a tápértékre a különböző receptúrákban.

Mindig ellenőrizd a táp címkéjét vásárlás előtt, ha még nem találtad meg a legjobbat. Ne feledd, hogy a kutyád tápláléka az egészséges élet alapját képezi, tehát redukáljuk le a felesleges töltőanyagokat, amelyek első pillantásra talán még egészségesnek tűnhetnek.

A továbbiakban összeszedtünk neked a 24 talán legfontosabb összetevőt, amit érdemes kihagynod kedvenced étkezéséből. Csupán néhány pillanatba telik átfutni az összetevők listáját, de biztosítani tudod magad arról, hogy megfelelő táplálékot biztosítasz kedvenced számára, vagy ha túlságosan bizonytalan vagy választhatod a piacon lévő egyéb alternatív (nem extrudált száraztáp) ételeket is.

1. BHA/BHT

A BHA és BHT vegyi tartósítószerek, amelyeket az emberi és állati ételek zsírjainak tartósítására használnak. Bár néhány országban betiltották, a BHA és BHT használata kis mennyiségben megengedett az élelmiszerekben az Egyesült Államokban és Európában. A tanulmányoktól függően néhány eredmény még nem egyértelmű, de a BHA és BHT összefüggést mutatnak a gyermekkori hiperaktivitással és akár rákkal az emberek esetében.

A BHA lassítja az ételek zsírjainak és olajainak oxidációját, ezáltal megakadályozza a táp megavasodását. Sok hírforrás és tanulmány sugallta, hogy a BHA a kutyák esetében is egészségproblémákat okozhat, ideértve a rákot, a máj- és vese károsodást, valamint a kölyökkutyák fejlődési problémáit.

Mindezek ellenére a BHA továbbra is népszerű tartósítószer marad a kutyatáp receptekben hatékonysága és alacsony költsége miatt. Azok a gyártók, akik szeretnék elkerülni ennek a vegyszernek a használatát, a receptúrákban természetes E-vitamint és rozmaringkivonatot használnak az ételek minőségének megőrzéséhez.

Azonban ígéretes kutatásokat is találhatunk arról, hogy a tartósítószereket akár a herpesz vagy akár az AIDS kezelésére is használhatóak lennének. A probléma az, hogy semmi sem biztos. Amíg több kutatás áll rendelkezésre a negatív hatásokra, kerüld el ezeket a potenciálisan káros adalékokat a kutyatápokban, amennyire csak lehetséges.

Ethoxyquin vitatott helyzete

Az ethoxyquin egy szintetikus antioxidáns, amelyet ugyancsak tartósítás miatt használnak hasonlóképpen az előző kettőhöz. Bár ezt is jóváhagyta sok szabályozó hatóság, például az FDA is, viták övezték ezek hatásait és a biztonságát. Az ethoxyquin rendkívül stabil és hosszan tartó védelmet nyújthat az oxidációval szemben, míg az E-vitamin és a rozmaringkivonat gyorsan lebomlanak és idővel elveszítik hatékonyságukat. 

Vegyi tartósítószerek használata a kutyatápban, beleértve az ethoxyquint és másokat, kapcsolatba hozhatók a kutyák vesekárosodásával egy tanulmány szerint, ám az, hogy pontosan hogyan vezethetnek ezek a tartósítószerek a vesekárosodáshoz, még nem teljesen érthető, de úgy gondolják, hogy idővel kifejtik toxikus hatásukat a vesére.

A C és E vitamin, valamint a rozmaringolaj használata mellett egy másik természetes tartósítószer a nitrogén, amely eltávolítja az oxigént, így a káros baktériumok nem tudnak szaporodni az ételekben.

2. Búzaliszt

<a href="https://www.freepik.com/free-photo/flour-wheat-wooden-flat-lay_9067500.htm#query=white%20flour&position=28&from_view=search&track=ais">Image by 8photo</a> on Freepik

A fehérliszt egy egyszerű szénhidrát, aminek a legtöbb (ha nem minden) tápanyaga eltávolításra került. A probléma vele, hogy elfogyasztása után vércukorszint-emelkedést majd csökkenést okoz, ami miatt a kutyusunk rövid idővel az étkezés után ismét éhes lesz.

A túlzott fehér liszt fogyasztás súlygyarapodáshoz, elhízáshoz és cukorbetegséghez vezethet kutyáknál.

Teljes kiőrlésű gabonafélék, mint például a quinoa, zab vagy barna rizs mind remek alterna mind kutyáknak, mind embereknek, amivel a teltség érzetet tudjuk előidézni. Kereshetünk olyan kutyatápokat is, amelyek hüvelyeseket, édesburgonyát vagy más magas rosttartalmú tápláló zöldségeket használnak.

3. Húsliszt vagy állati fehérje

A húsnak kellene lennie a kutyák eledeinek egyik fő alkotóelemének. Azonban nem mindegy milyen formában található meg az állati fehérje a táplálékban. A "húsliszt" és "állati melléktermékek" és hasonló nem egyértelmű összetétel megnevezéseket használó tápokat lehetőleg kerüljük.

A nem egyértelmű megfogalmazású öszetétel esetében a "hús" sok esetben csontról lefejtett, alacsony tápértékkel rendelkező alapanyag, és nem felelnek meg semmilyen minőségi sztenderdnek. Az összeöntött alapanyagokat (csontról lefejtett soványhúsok, porcok, esetleg tollak, bőr, belsőségek, csontok stb.) hőkezelik, hogy eltávolítsák a benne lévő kórokozókat, így létrejön egy nehezen emészthető, tápanyagokban szegény húsliszt, amely megemeli a száraz kutyatáp fehérjetartalmát a tápzsák címkéjén, de a kutyád számára kevés hasznosítható fehérjét biztosít.

Megoldás: 

Keresd azokat az összetevőket, amik pontosan megfogalmazzák mit tartalmaznak, mint például teljes csontozott csirke, pulyka, bárány, marha vagy lazac, vagy ezek húslisztjei. Ezek az összetevők bizonyos márkáknál valószínűleg kevésbé feldolgozottak, ami jobb konzisztenciához vezet, és több természetes tápanyagot és hasznosítható fehérjét tartalmaz.

Hús melléktermékek gyakori összetevői sokféle alacsonyabb minőségű kutyatápnak, és ezek bármely állatrészre vonatkozhatnak, ami nem minősül valódi emberi fogyasztásra alkalmashúsnak.

Vannak kevésbé hasznos hús melléktermék összetevő mint a pata és szőr, de ha vesét, tüdőt, lépet és beleket tartalmaz akkor biztosak lehetünk benne, hogy kedvencünknek elengedhetetlen tápanyagokat, fehérjéket, vitaminokat és ásványi anyagokat adunk.

Keress olyan tápot, amiben nem csak színhús, de belsőségeket is felhasználnak, hogy teljes értékű eledelt nyújts kedvencednek.

4. Mesterséges színezékek

Image by lifeforstock on Freepik

A mesterséges színezékek vizuálisan vonzóbbá teszik az ételeket. Azonban a mesterséges színezékeket összekapcsolták a hiperaktivitással, valamint számos biokémiai folyamattal és hatással a szervezetben. Ezért fontos tudnunk, hogy tartalmaz e az állatunk eledele színfokozókat.

Az egyetlen ok, amiért a mesterséges színezékeket és festékeket bármilyen élelmiszerben használják, hogy az étel vonzóbbnak tűnjön neked, ám a kutyák jobban hagyatkoznak orrukra (illatra) és a nyelvükre (ízekre), mint a látásukra.

A Vörös40, más néven Allura Red AC, egy szintetikus ételszínezék, amelyet gyakran használnak kutyatápokban és más állateledelekben a vizuális vonzerő fokozására. A Vörös40-et az élelmiszerbiztonsági szervek biztonságosnak tekintik, azonban nincsen egészségügyi előnyei vagy tápanyag tartalma.

A Sárga5, más néven Tartrazin, egy vízben oldódó szín, amely élénk sárga vagy narancssárga színt adhat az ételeknek.

A mesterséges színezék helyett a barnás, karamell színt eyes esetekben természetes módon, gyümölcsök és/vagy zöldségek használatával állítják elő, érdemes ilyen összetételű tápot választani a mesterséges/vegyi színezéket tartalmazó tápok helyett, de emlékezzük arra, hogy a színek csak miattunk vannak!

5. MSG

Az MSG (mononátrium-glutamát) egy olyan ízfokozó, amelyet azért használnak a kutyatápokban is, hogy pótolják a rossz minőségű összetevők hiányzó ízét. Az MSG nemcsak táplálkozási szempontból szükségtelen, hanem nagyon gyakori ételallergén is az emberek és a háziállatok körében.

Bár a törvény szerint az MSG-nek nem kell megjelennie az állatelekek összetevő címkéin, gyakran megtalálhatod azokban a homályos összetevő listában, és hallanod kell a vészharangot, ha ilyeneket olvasol az összetevők között:

  • fehérje izolátum
  • természetes ízfokozók (pl. csirke)
  • élesztőkivonatok
  • szójakivonatok vagy koncentrátumok
  • nátrium-kazeinát
  • kalcium-kazeinát
  • monokálium-glutamát
  • glutamát vagy glutaminsav

Minden olyan összetevőt el kell kerülni a kutyaeledekekben, amelyek biztosítják a tápanyagot. Ha az ilyen tartalmakra bizonyítékot találsz a kutyatáp címkéjén, akkor az azt jelzi, hogy az étel tartalmaz MSG-t.

Válassz magas hústartalmú eledelt!

6. Glutén

Nem sok olyan kutyatáp összetevő van, amely annyi figyelmet kapna a sajtóban vagy a kisállat-tulajdonosok körében, mint a glutén, még a gabonafélék esetében sem. Míg sokan emberek kerülik a glutént az emésztésük javítása és akár a fogyás érdekében, még meggyőzőbb okokat tudunk mondani, amiért kerülni fogod ezt az összetevőt a kutyád egészsége érdekében.

A gabonafélékben található glutén nem természetes táplálék a kutyák vagy macskák számára. A kutyatápban a glutén bármelyik glutént tartalmazó gabonában megtalálható, például a búzában vagy az árpában, az összetevők listájában. De gyakran használják önnálló összetevőként a búzaglutént is, mint kötőanyag a forma és textúra megörzéséhez.

Gluténérzékenység kutyánál, macskánál?

A kutyák sokkal magasabb tűrűképességgel rendelkeznek a glutén irán, mint a macskák, de még így is előfordulnak allergiás tünetek a magas gabonamennyiség miatt. Ha kedvencünknek büdös a füle, vagy krónikus fülgyulladásban szenved, a megszokottnál többet vakarózik, vagy random forró pontokat észlelünk a testén mind gyakori jelei lehetnek a gluténérzékenyégnek. A pontos diagnózis megállapításához mindenképpen keresd fel állatorvosodat.

Melamin botrány

A melamin egy olyan típusú vegyület, amelyet különféle iparifolyamatok során használtak, beleértve a műanyagok, műtrágyák és tűzálló anyagok gyártását. 2007-ben jelentős kisállatipari botrány történt, amikor melamint találtak kisállat-tápban, különösen kutyatápban. A szennyeződés azért következett be, mert néhány kínai kutyatáp gyártó melamint adott hozzá termékeihez, hogy magasabb fehérjetartalmúnak tűnjenek, mint amilyen valójában voltak.

A melamin mesterségesen növelheti az élelmiszerek fehérjetartalmát, ha hagyományos módszerekkel tesztelik, még akkor is, ha nincs táplálkozási értéke, és egészségügyi problémákat okozhat a szervezetbe kerülve.

Amikor a kutyák olyan élelmiszereket fogyasztanak, amelyek melamint tartalmaznak, az komoly károkat okozhat, például veseelégtelenséget és akár halált is. Több ezer háziállatot érintett a szennyezett étel, és a botrány utáni időszakban sok kisállat-tápot visszahívtak.

Azóta törekvések történtek a kisállat-tápipar biztonságának és szabályozásának javítására annak érdekében, hogy ne fordulhassanak elő hasonló esetek újra.

Fontos, hogy magas minőségű, megbízható kisállat-táp gyártókat válasszunk, amikor kisállat-tápot vásárolunk, hogy biztosak lehessünk abban, hogy kedvencünk megkapja a szükséges tápanyagokat, és nincsenek benne káros adalékanyagok és összetevők.

Egészséges alternatíva

A gabonamentes száraz kutyatápok növényi szénhidrátforrásokat tartalmaznak, például édesburgonyát, vagy különböző gluténmentes gabonát (például árpa, köles). Sokan nem hisznek a gabonamentes étrend követésében és akiknek nincsen ezzel az összetevővel egészségügyi problémájuk, azoknak nem is lényeges ezzel foglalkozni, de akik gluténintoleranciában szenvednek a gabonamentes étrend lehet a megoldás a teljes értékű tápláláshoz.

7. Kukoricaszirup

Mindenki tudja, hogy olyan összetevők, mint a kukoricaszirup károsak az egészségünkre. De tudtad-e, hogy ez az olcsó, cukornál édesebb édesítőszeret használni szokták a kutya eledelekben és jutalomfalatokban? Tápanyagtartalma minimális, és sokan mérgezőnek tartják a kutyák számára hosszútávú káros hatásai miatt. Hasonlóan a cukorhoz ez is hirtelen vér cukorszint emelkedést eredményez, és hozzájárul a súlygyarapodáshoz, elhízáshoz és cukorbetegséghez.

A kutyatápokban használva kedvencünknél függőséget okoz, és minél több kukoricaszirupot eszik a kutya, annál jobban megszereti a cukros dolgok ízét, de ezek nem mások mint ízfokozók és tápanyagtartalmuk nagyon kevés.

Nézzük meg alaposan az összetevők listáját a kutyaeledel címkéjén, és valószínűleg meg fogjuk találni a kukoricaszirupot. Gyakran az összetevők lista alján szokták felsorolni.

Egészséges Alternatíva: Hagyd Ki!

Kerüld el minden formájában a cukrot a kutya étrendjében, hogy ne emelkedjen a vér cukorszintje. Az elkerülendő cukrok közé tartozik a melasz, a karamell, a dextróz, a fruktóz, a glükóz, a nádcukor melasz vagy a juharszirup. Különösen kerülni kell a kukoricaszirupot. Ha a kutyád táplálékában elegendő minőségi húsféle fehérje van, akkor a kutyádnak nem lesz szüksége ízjavításra, és az állatnak biztosan nem lesz szüksége kukoricaszirupra.

Mindig emlékezz arra, hogy a kukoricaszirup a kutyaeledelben veszélyes lehet a kutyákra, mivel elhízáshoz, fogszuvasodáshoz és cukorbetegséghez vezethet, többek között más egészségügyi problémákat is okozhat. 

Fordíts időt az élelmiszer-címke elolvasására. Ha a kutyaeledel márkája kukoricaszirupot tartalmaz, akkor érdemes más, egészségesebb kutyaeledel-lehetőségeket választani. Ne engedj a népszerűségnek, amikor márkát választasz.

8. Tenyésztett lazac

A lazac remek protein forrás az emberek és az állatok számára is, de a rossz minőségű tenyésztett lazac a kutyatápokban káros toxinokat tartalmazhat. A tenyésztett lazac, a lazachús-liszt és a lazacolaj veszélyforrása lehet a higanynak, PCB-knek és egyéb zsírban oldódó toxinoknak, melyek belekerülhetnek a táplálékba, majd az állat szervezetébe.

Egészséges Alternatíva: Vadon Fogott Lazac

Keresd a fenntartható, vadon fogott, vagy bevizsgált lazacot a kutyaeledelekben az alacsonyabb szennyezőanyag-szint és csökkentett rákkockázat érdekében. A hal segíthet a erős csontok és fogak kialakulásában (segít megelőzni az ízületi gyulladást).

Vizsgáld meg a kutyaeledel összetevőit, hogy látszik-e a lazac forrása, így jobb képet kaphatsz a potenciális tápanyagról. Fontos megemlíteni, hogy nincs kereskedelmi lazac halászat az Atlanti Óceánban, így ha azt látod a leírásban, hogy Atlanti lazac, az valószínűleg tenyészett hal, és ebben az esetben keressük meg a nehézfém összetételt, melyet az élelmiszer bevizsgálás után határoznak meg.

9. Xilit és más cukorpótlók

A cukorpótlók halálosak lehetnek a háziállatok számára, és az új kutatások szerint neked sem tesznek jót. Habár a cukoralkoholoknak (például a szorbitol, maltitol és xilit) kevés vagy semmi kalóriája sincs, mégis hatással lehetnek a kutyák vércukorszintjére.

A xilit ugrásszerű emelkedést okoz kedvenced vércukorszintjében, majd egy utána következő csökkenést, ami hiperglikémiához vezethet. Egyéb szövődmények közé tartozhatnak görcsök, rák, májelégtelenség, és akár mérgező is lehet a kutyák számára.

Bár csak a xilit mérgező a kutyák számára, ám más cukorpótlókat istartalmazhatnak a kutyatápok, melyeknek semmi élettani hasznuk nincsen. Mindig figyelembe kell venni a glikémiás indexet annak meghatározásához, hogy a kutyád mennyi cukrot fogyaszt. A cukor alacsony fogyasztásának biztosítása segíthet a háziállatok életminőségének javításában.

Az igazság az, hogy a cukorpótlók ugyanazt teszik veled, mint a kutyáddal, és olyan összetevők, amiket érdemes elkerülni, hiszen csak ízfokozók és azért dolgoznak, hogy minél jobban kívánjad a terméket.

A legújabb tanulmányok szerint összefüggés van a a magas cukorpótló-fogyasztás a magas vércukorszinttel, ami előfutára a 2-es típusú cukorbetegségnek, és megváltoztatják a normális bélflórát.

Egészséges Alternatíva: Hagyd ki az étkezésből!

A cukorpótlók alternatívák lehetnek, de kérdéses, hogy mennyire egészségesek. A kutyádnak egyáltalán nincs rá szüksége. Válassz olyan eledelt amiben valamilyen formában friss zöldségek és gyümölcsök kerültek feldolgozásra friss húsok mellett.

10. Nitritek és nitrátok

A nitritek és nitrátok gyakran előfordulnak kész hústermékekben, mint például a kolbász, bacon, sonka, virsli és felvágottak, és ezek olyan tartósítószerek, amelyet a hústermékek eltarthatóságának meghosszabbítására használnak. Az előkészített húsok magas zsír- és sótartalmúak, amelyeket néha használhatunk jutalomfalatként (hetente egyszer vagy még ritkábban), de jobb, ha elkerülöd a rendszeres adását kedvenced számára.

A nátrium-nitrit jóváhagyott tartósítószer az állati ételekben, és nagy adagokban mérgező lehet, mert egy vérzavar, a metahemoglobinemia kialakulását okozhatja, ami nagyon veszélyes egy fiatal kölyökkutya vagy idős kutya számára, és akár halált is okozhat. A használata elősegítheti a rák és egyéb fizikai problémák kialakulását.

Az idővel a szervezetben való felhalmozódása is közrejátszhat a rák kialakulásához, különösen, ha társul hozzá aszkorbinsav (C-vitamin) és az alfa-tokoferol (E-vitamin) bevitel, amelyek természetes vitamin források.

Ez az egyik fő összetevő, amit érdemes elkerülni amikor tápot választasz.

Egészséges Alternatíva: Ne válassz tartósított húskészítményes eledelt!

Amennyire csak lehetséges, válasszunk természetes tartósítószereket (például kevert tokoferolokat, aszkorbinsavat és rozmaringot), és ellenőrizzük, hogy nátrium-nitrit vagy nitrát ne szerepeljen a kedvenced ételének összetevői között.

11. Szója

Néhány összetevő fogyasztása mai napig vitatott téma, ilyen például a szója is. A legtöbben nem kívánatos töltőanyagnak tartják. A szója jó alternatíva lehet számodra és kedvenced számára is, de mindig gondosan válasszunk összetevőket.

Az igazság az, hogy a gabonafélék és zöldségek alapú fehérjeforrások egyszerűen nem olyan hasznosak a háziállatok számára, mint a húsféle fehérjeforrások, ezért nem kellene elsődleges összetevőnek lenniük a kutyád táplálékában.

A növényi alapú fehérjeforrásoknak csökkent biológiai hozzáférhetősége van, vagyis a kutya szervezete képes minimálisan a fehérjék és tápanyagok feldolgozására és felhasználására, de csökkentett hatással vannak az állati fehérjékkel szemben az energiaszintre, az immunrendszerre, izomfejlődésre és az anyagcserére.

Bár a szója az az egyik kevés növényi fehérjeforrás, amely valóban tartalmazza az összes szükséges aminosavat, de gyakran nehezen emészthető a háziállatok számára, puffadást és gázképződést okoz.

Egy olyan olcsó összetevő a kutyaeledelekben és jutalomfalatokban, amit az alacsony minőségű állateledelekben a fehérjeprofil emelésére használnak.

Gyakori allergén, ezért a legjobb, ha teljesen elkerüljük a szóját.

Egészséges Alternatíva: Válassz Húsokat

A legjobb fehérjeforrások a háziállatok számára húsból származó fehérjék. A tojások és a neves húsok vagy húsmealok magas biológiai hozzáférhetőséggel rendelkeznek a kutyák és macskák számára. Ezek a fehérjeforrások teljes aminosav-profilt biztosítanak mind a kutyák, mind a macskák számára, és könnyen emészthetőek a háziállatok számára.

12. Nátrium-trifoszfát (STPP)

Bár talán nem ismered fel a nevéből, a nátrium-trifoszfát az aktív összetevője sok tisztítószernek, melynek fő feladata a víz lágyítása. Szóval miért van jelen a kutyaeledelben és jutalomfalatokban? Jó kérdés! A nátrium-trifoszfát konzerválószerként működik a kedvenced kutyaeledeleiben.

A nátrium-trifoszfát konzerválószer káros lehet, ha belélegezik, és bőrirritációt okoz (MSDS), annak ellenére, hogy ehetőnek tekintik (általánosságban biztonságosnak), az Egészségügyi és Biztonsági Intézet gyanítja, hogy neurotoxikus lehet.

Az Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) a nátrium-trifoszfát konzerválószert rovar- és gombaölőként, valamint rágcsálóirtóként is elismeri. Hagyjuk ki ezt a szükségtelen, nem tápláló összetevőt a kutyaeledelünkből. A kutyáknak nem kell ilyen káros vegyi anyagokat fogyasztaniuk a kutyaeledelükben.

Oda kell figyelnünk az STPP tartalomra a halakban is. Áztatóként használják, és megtalálható a kagylókban, garnélarákban és szálkamentes, filézett halakban is. Az STPP minden bizonnyal az az összetevő, amit kerülni kell, ha biztosítani akarod a háziállatod helyes táplálkozását.

Mesterséges tartósítószer helyett válasszunk természetes tartósítószereket, mint például a rozmaringkivonatot. A rozmaring nem ajánlott olyan kutyáknak, akiknek bármilyen típusú rohamos betegségük van, ezért mindig konzultálj az állatorvosoddal, ha a kutyád olyan egészségügyi problémával küzd, amelyet ezek az összetevők érinthetnek az eledelben.

13. Só

A só mind az emberi, mind a kutyatáplálkozás szempontjából szükséges. Azonban túl sok só káros mindannyiunk számára. A só általában elegendő mennyiségben megtalálható a kedvenced táplálékában anélkül, hogy pluszban hozzá kellene adni, és figyelnünk kell a mennyiségre, mert hajlamosak vagyunk túl sósan étkezni.

A kutyatáp gyártók sót szoktak hozzáadni a száraz és félnedves eledelekhez, hogy ízletesebb legyen és víz ivásra ösztönözzék a kedvenceket (bár a sófogyasztás kiszáradáshoz vezethet). A magas sótartalom hozzájárulhat a magas vérnyomáshoz és más gyanított egészségügyi problémákhoz, ideértve a gyomorrákot, a stroke-ot és a szív- és érrendszeri betegségeket is.

Egy olyan tény, amit kevés háziállattulajdonos tud, hogy a háziállateledelnek kevesebb, mint 1% sót kell tartalmaznia egy teljes és kiegyensúlyozott étrend érdekében.

14. Feldolgozott zsír

Más néven állati zsír, marhazsír vagy valamilyen más forrásból származó zsír, melyeknek nagyon alacsony minőségű összetevő. Bár az állati eredetű zsírok egészségesek egy bizonyos mértékig, az úgynevezett "állati zsír" vagy "baromfizsír" nem azonosított állatokból származik, amelyek lehet, hogy nem a legmagasabb minőségű forrásból származnak és egyszerűen nincs mód arra, hogy megállapítsuk, milyen minőségű alapanyagból állították elő.

A másik probléma ezzel az alacsony minőségű zsírral a toxin terhelés. Az alacsony minőségű zsírok több zsírban oldódó mérgező anyagot tartalmaznak, mint a minőségi összetevőkből előállított zsírok, például a "csirkemellzsír". Egészséges zsírokat akarsz választani? A legjobb zsírok csak elnevezett forrásokból és receptekből származnak a legjobb eredmények érdekében.

Győződj meg arról, hogy az állati zsír vagy olajok néven szereplő összetevők azonosított, ismert forrásokból származnak az állati takarmányokban. Kerüld a nem leírt kifejezéseket, például baromfizsír, állati zsír, növényi olaj és halolaj.

Az elnevezett összetevők, mint például a lazacolaj, csirkemellzsír, marhazsír, bárányzsír, disznózsír és kókuszolaj jobb lehetőségek, amelyek táplálékot és energiát biztosítanak.

15. Propilénglikol

Ismerősnek tűnik ez a név? Igen, ez egy gyakori összetevő az újabb fagyállókban. Habár nem olyan mérgező, mint a rokona, az etilénglikol, az FDA által jóváhagyott propilénglikol kétséges biztonságú, legyen szó akár fagyállóról, egy vegyületről vagy egyéb adalékról.

Valójában a propilénglikolt sok országban betiltották, vagy legalábbis sokkal alacsonyabb szinten tolerálják. A nedves és folyékony eledelekben ritkán előforduló propilénglikol nagy mennyiségben mérgező lehet.

A propilénglikolt a kutya mája biztonságos vegyületekké bonthatja, a macskáknál mérgezőnek találták és Heinz testes vérszegénységet okoz. Mint említettem, mindig kerüld az etilénglikolt és a propilénglikolt, melyek semmilyen tápanyagot nem biztosítanak, és valójában károsak.

16. Zöldségolaj

Zöldségek és zsírok; e két dolog, amire szüksége van a kedvencednek, igaz? Igen, de nem zöldségolaj formájában, ami elsősorban olcsó kukorica- és szójababolajból áll. Sajnos az olajok gyakran megtalálhatók olcsó kutyaeledelekben. A zöldségolaj, mint a legtöbb nem konkrét összetevő a kutyatáp zsákokon, káros lehet a kutyákra, és gyakran magas omega-6 zsírsavszintet tartalmaz. Habár ezek a zsírsavak elengedhetetlenek, a feldolgozott kereskedelmi eledeleket fogyasztó háziállatok gyakran túl sok ilyen EFA-t (elengedhetetlen zsírsavakat) fogyasztanak, mint ami egészséges lenne.

Mivel az omega-6 zsírsavak gyulladást okoznak, és az omega-6 zsírsavak már túlzottan képviseltetik magukat a legtöbb kereskedelmi étrendben és kutyaeledelekben, ezek a felesleges zsírok súlyosbíthatják az artrózist, csípő- és ízületi problémákat, valamint sok más egészségügyi állapotot. Sok szakértő szerint ezeket karcinogénnek is tartják.

Egészséges Alternatíva: A gazdiknak olyan egészséges zsírok forrásait kell keresniük az állati takarmányokban, amelyek magas omega-3 zsírsavszintet tartalmaznak, például elnevezett halolajakat (lazac), olívaolajat vagy lenmagolajat. Csak egészséges olajokat válasszunk. Az egészségesebb zsírok közé tartoznak a csirkemellzsír és a disznózsír is.

17. Állati melléktermékek

A meg nem nevezett fehérjeforrások a kutyaeledelekben, mint az állati melléktermékek mindazt jelenti, hogy miután az állatot feldolgozzák és a csontról is eltávolításra kerül a húsmaradék, a "maradékból" képzik a mellékterméket. Sajnos ezek egészségtelen töltőanyagok és ismert karcinogének.

Mit is jelent pontosan ez? Az állati melléktermékek nem teljesen rosszak. Jogilag kötelező, hogy mentesek legyenek tollaktól, patáktól, szőrtől, bőrtől, csőröktől, belsőségektől. Az állati szervek az állati melléktermékek egy típusát alkotják, amelyek egészséges összetevő és táplálék a kisállatok számára.

Az állati melléktermékekkel kapcsolatos probléma, és azért került fel a listára, mert táplálkozási szempontból nem állandóak, ha száraz kutyaeledelben használják. A névtelen állati melléktermékek olyan erősen feldolgozhatók, hogy kevés vagy egyáltalán nincs tápanyagmaradvány a háziállat számára.

Ne felejtsük el, hogy az állati melléktermékek a kutyatáplálékban azok az állatok részei, amelyeket általában nem alkalmasak emberi fogyasztásra, mint például szervek, csontok és egyéb maradék részek. Az emberi élelmiszerekben nem találunk melléktermékeket.

Az állati melléktermékek minősége és táplálkozási értéke nagyban változhat, és akár káros szennyező anyagokat is tartalmazhatnak, mint például antibiotikumok, hormonok és növényvédő szerek, amelyek mind gyulladáshoz és toxicitáshoz vezethetnek.

Másik szempont az állati melléktermékekkel kapcsolatban, hogy nincs átláthatóság a konkrét források és feldolgozási módszerek tekintetében, ami megnehezítheti a háziállattartók számára, hogy valóban mit táplálnak kedvencüknek.

Azért, hogy biztosítsuk kedvenceinknek a minőségi, értékes összetevők adását, hogy válasszunk olyan eledelt, amiben emberi fogyasztásra alkalmas összetevőket vagy gondosan kiválasztott és feldolgozott melléktermékeket használnak.

Ha az egészséges állati melléktermékeket szeretné megtartani, válasszunk olyan terméket, ahol  nevesített állati részeket használnak, például szívet, májat vagy vesét, ellentétben a névtelen és kétes állati melléktermékekkel.

Egészséges Alternatíva: Válassz Húst!

Miért választanál bármi mást, mint amire kutyád és macskád a legjobban vágy, ami az igazi hús? Az alapanyagok között minimálisan feldolgozott valódi húsforrásokat tartalmazó nyers étrend nagyszerű választás minden olyan háziállattulajdonosnak, aki magas szintű tápanyagokban gazdag és minimálisan feldolgozott valódi húst akar biztosítani kutyaeledelekben.

Válasszunk olyan eledelt, amelyek az elfogadható fehérjetartalom mellett emberi fogyasztásra alkalmas összetevőket sorolnak fel a kutyatáp zsákján. Mind az emberek, mind a háziállatok csak minőségi húst kell fogyasztaniuk a növekedéshez és az egészséghez. Észre fogjuk venni, hogy kutyája jó reakciókat mutat a prémium húsok és ásványi anyagok iránt mind az egészségben, mind az energiában, mind a viselkedésben.

18. Cellulóz

Egyre gyakrabban használják ezt az új adalékanyagot a kutyatápokban. A cellulóz növényi vagy fa rostok. Az élelmiszerben a rostokon kívül a cellulóz nemigen tartalmaz hasznos tápanyagot. A cellulóz emészthetetlen. Habár a rost hasznos a emésztéshez, de válasszunk természetes alternatívát, fogyasszunk gyümölcsöket és zöldségeket, és így elegendő rostot vihetünk be a szervezetbe. 

Az olcsó cellulóz másik oka amiért az ételekhez adják, hogy olcsó kötőanyag, emulgeálószer és csomósodásgátló, és használható diétás ételekben, hogy zsírokat szimuláljon.

Ha természetes rostpótlást szeretnénk, adhatunk kedvencünknek szőrös szárított rágcsálnivalókat is.

19. Kukorica

A kukorica nem túl jó hírnévnek örvend, mint kutyatáp összetevő - különösen a kukoricaszirup. Habár maga a kukorica teljes kiőrlésű gabona, mégis kerülendő a tápok összetevői esetén.

A kukorica rendkívül olcsó, és száraz formában nehezen emészthető. Sok háziállat érzékeny a kukoricára, és mivel magas fehérjetartalommal rendelkezik a gabonafélék közül, gyakran hozzáadják a kutyatápokhoz, hogy növeljék a fehérjetartalmat. Azonban ez a fehérje nem tartalmazza az összes szükséges aminosavat, és közel sem olyan könnyen hasznosuló, mint bármely állati eredetű fehérje, például a csirke vagy a tojás.

Egészséges Alternatíva: Gabonamentes étkezés

Keresd a tápanyagok között a gazdag zöldségeket, például édesburgonyát, amelyek szükséges szénhidrátot biztosítanak, és keresd a neves húsokat, mint például a csirke, sertés, marha vagy lazac, magas minőségű húsfehérjéért.

Akár a zöldségeket is választhatod a fő összetevőként a tápszemekben. Az élelmiszer címkéjén megtalálod az összes szükséges tápanyaginformációt, hogy tájékozott döntést hozhass a kedvenced egészségével kapcsolatban.

20. Nátrium-hexametafoszfát

Ez a gyakori adalékanyag a fogtisztítós falatokban segít csökkenteni kedvenced fogkövesedését, de milyen áron? A nátrium-hexametafoszfát nagy dózisban veszélyes, de már a fogyasztása is káros hatásokkal járhat.

Az emberekre nézve a nátrium-hexametafoszfát vegyi anyag bőrirritánst és belélegzési irritációt okozhat, valamint veszélyes lenyelni. Bár a fogkövesedés megelőzése fontos, lehetséges, hogy ez a nátrium-hexametafoszfát tartalmú falatok több kárt okoznak, mint hasznot.

Fogmosás a kedvenceinknél is segíthet. Használjunk fogápolási termékeket, mint például fogkrémet, permeteket vagy szájvizet, és szükség esetén időzítse be az állatorvosi fogkő eltávolítást, vagy az ultrahangos fogtisztítást.

21. Ízfokozók

Azért, hogy kedvencünk szívesen elfogyassza a száraz eledelét ízfokozókat szoktak a gyártók használni, azomban az ízesítés az az egy dolog aminek természetes összetevőkből kell, hogy érkezzen. Legyünk óvatosak, ha az összetevők között bármilyen ízfokozót, mesterséges ízesítést találunk, hiszen ezeket sokszor azért adják hozzá a tápokhoz, hogy elfedjék az alacsony minőségű összetevőket.

A mesterséges ízesítések manapság már elég ritkán fordulnak elő, általában bacon vagy füst ízt használnak, és tápanyagtartalmuk nincsen. Ha nincsen feltüntetve az összetevők között, hogy az összetevők természetesek, szinte biztosak elhetünk abban, hogy mesterséges ízfokozóról beszélhetünk.

Az ízfokozók között lehetnek olyan allergének, mint a te, szója, szezámmag, tojás és diók, amelyek káros hatást fejthetnek ki a szervezetükben.

Kerüljük el a mesterséges ízfokozókat, és válasszunk olyan kutyatápot, amiben friss természetes, magas minőségű összetevőket használnak (állati fehérjék, zöldségek, gyümölcsök).

22. Borsófehérje

Borsó jó forrása a rostnak és szénhidrátoknak, sőt, magas fehérjetartalommal is rendelkezik zöldségként. Sajnos, amikor kutyatápokban használják, gyakran hiányzik belőlük a jelentős tápérték, és akár veszélyesek is lehetnek a kutyákra, mert sokan attól tartanak, hogy a borsófehérje szívbetegséget okozhat kutyáknál.

Amikor ez a népszerű hüvelyes "borsófehérje" néven szerepel az összetétel listában, akkor ez minden esetben szárított és őrölt formában fordul elő. Főleg a gabonamentes eledelekben szeretik használni, és koncentrált formában 55% fehérjét tartalmaz, így fehérjetartalom növelő hatása van.

A borsófehérje aminosavakban nem olyan teljes értékű, mint az állati fehérjék, ezért fontos, hogy ne hús helyettesítőként szerepeljen az összetevők között, mivel nem tudja teljes mértékben felhasználni a biológiai alacsony értéke miatt.

Lehetőleg kerüld azokat a kutyatápokat, amelyeknek a borsófehérje nagy százalékban szerepel az összetevők között, különösen, ha az első 7 összetevő között szerepel.

Hogyan válasszunk száraz eledelt?

Sok minőségi kutyatáp létezik a piacon amiben minimálisan feldolgozott, kiváló minőségű összetevőket tartalmaznak (például szabat tartású állatok húsa, belsősége, organikus zöldségek és gyümölcsök). A legjobb kutyatápok emberi fogyasztásra is alkalmas összetevőket is tartalmaznak az optimális tápértékszint eléréséhez, és kerülik a kétesélyes alacsony, silány minőségű összetevőket, mint amiket fentebb említettünk. 

Fontos tudnunk viszont, hogy az ár nem mindig a minőség jelzője, viszont az összetevők listája nem ferdít, főleg ha tudod mit-hogyan kell értelmezni, és mit kell keresni, vagy épp kerülni.