TOP 10 rágóka kutyáknak 2022-ben

TOP 10 rágóka kutyáknak 2022-ben

Megőrizni kutyánk tiszta fogait és friss lehelletét... célszerűbb valamilyen természetes rágókával a fogak közötti táplálékmaradványt, baktériumokat eltűntetni, ezzel tisztítva a fogakat. A kutyáknak szánt tömör sertés vagy marhabőr rágókák régóta közkedvelt termékek, de a gyártásuk körüli aggodalmak miatt érdemesebb keresni valamilyen nyersbőr alternatívát.

A nyersbőr, bőrropi (angolul: rawhide, /ˈrɔːhaɪd/) széles körben elérhető és olcsó választás kutyáink tartós elfoglalásához, fogai tisztán tartásához. Nem tagadhatjuk a nyersbőr rágókák fogászati előnyeit, de aggodalomra adhatnak okot ezek a kevésbé természetes készítmények etetésének biztonsága.

Ebben a cikkben elmagyarázzuk, hogy miért lehetnek veszélyesen a nyers bőr rágókák, és hogyan választhat biztonságos alternatívát, melyek ugyancsak segítik kutyáink fogainak tisztítását, és elég időre le tudjuk velük kötni őket.

2022.02.05 08:01 Attila Varga
Attila Varga

Mi is az a Rawhide/Nyersbőr?

Mindannyiunk gondolhatja, hogy mi is ez - de tudjuk-e, hogy valójában honnan származik, hogyan készül? Ezek olyan dolgok, melyeket a gyártók nagyon ritkán hirdetnek.

A nyersbőrt egy állat, jellemzően marha (vagy sertés) bőréből, vagy bőrének belső részéből készítik, és sajnos hasonló vegyi oldatokkal kezelik a gyártási folyamat során, mint a használati bőrök kikészítéséhez, amikből a Te pénztárcád, öved is készül.

A belső és külső rétegek elválasztásának folyamat erős vegyszerekkel történik, a lúgos folyadék segíti eltávolítani a szőrt, zsírt és minden olyan "szennyeződést", ami a bőrhöz kapcsolódik. Ez a folyamat már alapból felvet rengeteg kérdést, de csak a gyártási folyamat elején járunk, sajnos. 

Miután a nyersbőrt leválasztották, hidrogén-peroxiddal vagy fehérítővel fertőtlenítik és fehérítik ki. ez sajnos csak a mi érdekünket szolgálja, mivel piackutatások azt mutatják, hogy a kutyatartók többsége előnyben részesíti a fehér bőrropikat, csontokat, mint a natúr színű változatot.

Ezután a bőröket lelapítják, formázzák, méretre vágják, sőt előfordul olyan, hogy ezután az eladhatóságért különböző aromákkal és színezékekkel festik, ízesítik.

Miért rossz a kutyáknak?

Ha a termék előállításához használt sokféle vegyszer nem elég ijesztő számodra, akkor még fontos megemlíteni, hogy miután szeretett kedvencünk jóízűen elmajszolta a rágás közben nyúlóssá, ragadóssá vált rágókát, sajnos sok esetben előfordulhat utána hányás, sőt bélelzáródás is. Sajnos a bélelzáródás életveszélyes és azonnali költséges és időigényes műtétet igényel. Ezért fontos, hogy időben vegyük észre a tüneteket, és ne óckodjunk elmenni orvoshoz, ha gond van, nehogy késő legyen.

Természetesen sok kutya gond nélkül fogyaszt bőr rágókákat. Egy egészséges, jó emésztőrendszerrel, megfelelő rágási technikával valószínűleg nem lesz sose komolyabb gond belőle, de mért kockáztassunk?

A probléma a nyersbőr állagában van. tartós, masszív rágókaként látjuk, viszont amint odaadtuk kutyáknak a nyálban lévő enzimek hatására hamar nyálkás, gumiszerű valamivé puhul. Könnyű puhítani, de szétrágni nem, ezért sok kutya egyben lenyeli le a kisebb-nagyobb darabokat, amelyeket nem tud széttépni. Miután a gyomorba kerülnek a darabkák, megduzzad és vagy már a gyomorban, vagy a bél kisebb járataiban megrekedhet, ahol nagyobb az esélye az elzáródásnak.

SZÓVAL ... A bőr pálcikák, csontok rosszak-e a kutyának? A kockázatok megérik a termék által nyújtotta előnyökkel szemben? Ezt neked kell eldöntened. A kockázatok csökkentése érdekében választhatunk a kutyánk rágási intenzitása és méretéhez megfelelő kiszerelést, vagy megnézheted milyen alternatívákat tudunk ajánlani neked.

Miért kell rágnia kutyánknak?

Oké, szóval lehet, hogy a nyersbőr nem a legjobb választás kutyánk számára. Keressük a legjobb alternatívát, de kérdésként felmerülhet bennünk, hogy kutyánknak miért is kell rágnia? Erre nagyon egyszerű a válasz, a rágás segítségével tisztán tarthatjuk kutyáink A, lefoglalhatjuk egy kis időre, sőt a fogzás alatt a kölyökkutyáknak is hasznos, hogy bútoraink, papucsaink életben maradjanak.

Minden kutya ösztönösen rág valamit, ahogyan az ősei is, amellyel levezethető a frusztráltság, csökkentheti a kutya unalmát, és lelkileg is kielégíti őket.

Régen a kutya foga fegyver, védelem és élelemszerző "eszköz" volt, és egy egészséges fogsor nélkül a kutya őse hamar elpusztult a vadonban. A rágás szükségessége az állat genetikai megjelenésének erős és meggyőző része volt, melyet a kutya sem tagadhat meg.

A rágás csiszoló és rágcsáló hatása természetesen eltávolítja a laza fogkövet a fogakról. Az aprítás és tépés természetes fogselyemként működik az egészséges fogíny megőrzése érdekében. A rágáshoz szükséges a nyak-, állkapocs-, és karizmok használata, ezzel az egyszerű "edzéssel" formában tarthatjuk kutyánkat.

A kutyák tehát élvezik a rágást, sőt a kölyökkutyánk sem biztos, hogy a mi szórakoztatásunkra rágja szét a dolgainkat, hanem ösztönből. De mutatunk még pár alternatívát arra, hogy miért rághat a kutyánk:

  • oldja a szorongást
  • levezeti a felesleges energiákat
  • játékból
  • fogzáskor

A pusztító rágás leküzdése

Ha nem biztosítunk kutyáink számára valamilyen alternatívát, amin levezetheti rágási ösztönét, úgy hamar a lakásunk, és a tárgyaink bánhatják. Mutatjuk, hogy mely tárgyakat kell megóvnod kedvenced fogaitól: bútorok, cipők, ruhák, ajtók, fal, lábazat, aljzat 8szőnyeg, parketta, stb).

De győzhetünk ebben a harcban is, ha megfelelő rágókát adunk nekik, és betartjuk ezeket az itinereket:

  • Csukjunk be minden olyan ajtót, ahol olyan tárgyaink vannak, amiket nem szeretnénk, hogy kutyánk elérjen, megkaparintson.
  • Biztosítsunk számára olyan feladatokat, ahol mentálisan is elfáradhat.
  • Lehetőleg ne hagyjuk magára a kiskutyát, mindig tartsuk sem előtt, nehogy megszerezzen magának valami olyat, amit nem szabadna.
  • Zárjuk be szobakennelbe, kifutóba amíg még fiatal, ha éppen elmegyünk otthonról.
  • Lássuk el elegendő és megfelelő rágókákkal, legyen az kutyajáték, vagy jutalomfalat.

Természetes kutyarágókák típusai

Akár biztonságos nyersbőr alternatívákat, nyersbőrt vagy más rágókát rendel az interneten, akár felkeres egy helyi kisállat-kereskedést, valószínűleg le lesz nyűgözve, hogy manapság mekkora választék közül kereshetjük meg kedvencünk finom falatjait. Rengeteg méretben, formában, színben, és anyagban kaphatóak.

Az alábbiakban bemutatunk egyfajta csoportosítási rendszert, pár közkedvelt kategóriát:

Aktív rágókák

A rágóka lehet ennivaló is, de játék is. Az olyan játékok, amiket lehet tépni, cipelni ösztönzik kutyánkat, hogy lefoglalja magát velük, játszon velük.

A különböző Teether, fogzáskor használható kölyökkutya rágókákat, vagy a KONG harangokat az aktív játékokhoz sorolhatjuk, mivel a kutya tudja cipelni, rágni, vagy épp együtt a kettő is tudja csinálni. A KONG harangokba még csemegét is elrejthetünk a belsejébe, hogy még jobban ellenálhatatlan legyen.

Sok állattulajdonos használja a labdákat, mint a KONG SqueakAir teniszlabdákat aktív játékként. Ezek a sípoló teniszlabdák ideálisak a labdázáshoz, miközben élvezheti a csipogó hangját rágás közben. Azonban csak óvatosan és felügyelet mellett érdemes használni őket. A KONG labdák szakadásmentes filcből készülnek, de idővel a rágás miatt a kopás jeleit mutathatják.

A jutalomfalattal tölthető labdák egyik nagyágyúja, melyek a vízben is úsznak az amerikai újrahasznosított gumiból készült Planet Dog játékok pftalát, ólom és BPA mentesek, és a menta illőolaj infúzióval kellemes leheletet biztosítanak.

Figyelemelterelő rágókák

A figyelemelterelő játékokat kifejezetten arra fejlesztették ki, hogy elterelje kutyánk figyelmét például a cipőnk rágásáról. gyakran nevezzük ezeket etetőjátéknak, vagy boxjátéknak, mivel akkor is ideálisak, ha egyedül hagyjuk kutyánkat vele a boxában, kifutóban, amikor például nem vagyunk otthon.

A JW Tumbleteez, vagy más hasonló, ugyancsak erősebb anyagból készült tölthető játék belsejében sokszor láthatunk rögzítő elemeket, melyek a belerejtett jutalomfalatot fixen tartják, és nem engedik, hogy könnyen megkaparintsa kedvencünk aktív rágás mellett sem, ezzel növelve a játékkal való lekötési időt.

Nyunyókák, puha rágókák

A kitömött cuki játékok nem minden szemfognak állnak sajnos ellen, főleg, ha nagy vadász kedvencünk, és szereti azonnal megműteni őket, kiszedni a csipogót belőle, vagy épp életmentő végtag amputációkat gyakorolni.

Azok a kutyák, akiknek van némi impulzuskontrollja szívesen hordozzák őket a szájukban, barátként tekintenek a játékokra. Válasszunk kedvencünknek megfelelő játékot, és nézzük milyen nagy élvezettel játszanak velük. Egyesek szeretik cipelni őket, de vannak olyan kutyák is, akik azt szeretik, ha nagyobb a játék náluk, és oda lehet hozzá bújni.

Ha szereti kutyánk rázni, rágni a plüssöket, akkor válasszunk olyan megerősített játékot, amelyek ellenállnak a durvaságnak is. A Strapabíró plüssök közé azok a játékok sorolhatóak, melyek megerősített varrásúak, strapabíró erős, esetleg dupla anyagúak, belsejébe csörgő-zörgő alkatrészt, vagy csipogót szoktak rejteni, hogy feltartsák kutyáink érdeklődését rágás közben.

Bőrropi/csont alternatív, természetes rágókák

Már fentebb kifejtettük, hogy milyen veszélyekkel jár, ha kutyánknak nyersbőr rágókákat adunk, de mit adhatunk nekik fogaik megőrzéséért? Íme a 10 legelterjedtebb alternatíva, hiszen a gazdi saját döntése, melyiket választja kedvencének.

Szárított bikacsök

A szárított bikacsökök az elmúlt években a kutyák legnépszerűbb természetes rágókáivá váltak. Imádják az izét, az állaga ideális a rágáshoz, fogaik tisztításához. Rágás közben enyhén megpuhul, és segít eltávolítani a száj hátsó részében és az ínyvonalban megbúvó baktériumokat.

Különböző hosszúságban, vastagságban és formában kaphatóak. Bármilyen méretű kutyának megtalálható a megfelelő rágóka és biztonságos rágást jelentenek az idősebb, kevesebb foggal rendelkező egyedeknek, valamint a fogzás alatt lévő kölyökkutyáknak is.

Szárított ínszalagok

Fogaink egészségének megörzéséhez használhatunk fogfelymet is. A különböző állati eredetű inak is hasonlóképpen működnek, szálas textúrája lehetővé teszi, hogy rágás közben az egyes szálak a fogak közé hatolnak és óvatosan kitisztítják a fogak közötti réseket is. Sok más natúr szárított jutalomfalathoz hasonlóan, az ínszalagok is teljes mértékben emészthetőek. A leggyakrabban marha, ló, strucc esetleg bárány ínszalagokat tudunk beszerezni kedvencünknek, de itt is érdemes odafigyelni a rágóka méretére és keménységére.

Tömbösített kollagénrudak

Egy népszerű alternatíva azoknak a kutyáknak, akik szeretik a bőr rágókákat, de biztonságosabb alternatívára van szükségük, azoknak ajánljuk a Chewllagen rágókákat dél-amerikai marhahúsból és kollagénből, és a Woolf NooHide kollagén ropijait 5 féle hússal ízesítve. Ezek nem vegyileg kezelt bőrből készülnek, hanem a gondosan válogatott szarvasmarha alkotórészekből kivont kollagén van préselve emberi fogyasztásra is alkalmas hússal keverve, így szívós, természetes rágókát hoznak létre, amely a bőrropihoz hasonló. Könnyen emészthető és mentesek a szokásos élelmiszer-allergénektől.

 

Szárított légcsövek és nyelőcsövek

Ezeket a rágókákat azoknak a kutyáknak ajánljuk, akik szeretnek aprítani, és kielégítő rágcsát nyújt az erőteljes állkapoccsal rendelkező kedvenceknek is. Általában marhából, bárányból vagy lóból készülnek és mindössze méretükben és tartósságukban van különbség, de mindegyiket nagy élvezettel fogja kedvencünk rágcsálni. Erősség és tartósság szempontjából a gyengébb állkapcsú kutyusoknak (kölyök, vagy idősebb, kis termetű) ajánljuk a bárányt, míg a marha és ló inkább masszívabbak, és nagyobb kihívást jelentenek.

Magas a természetes, jól emészthető fehérjékben, viszont alacsony zsírtartalmúak, így nem nehezítik el a kutyus gyomrát.

Érdemes odafigyelni arra, hogy légcsőből vagy nyelőcsőből készült rágcsáknak van egy erőteljesebb illata, érdemes odaadni kutyánknak az udvaron, vagy egy másik szobában, ha nem bírjuk.

Nyers csontok

A nyers csontok két fronton támadják a káros baktériumokat kutyánk szervezetében. A rágás fellazítja főleg a száj hátsó részében a baktérium gócokat, majd a húsban lévő enzimek leküzdik őket és kellemes leheletet kölcsönöznek kedvenceinknek.

Azonban fontos megemlítenünk, hogy kutyáinknak nem minden csontos hús adható teljes biztonsággal. Törekedjünk meg ehető csontokat adni kedvenceinknek, mint például a csirkenyak, vagy a puha, szivacsos csontok, és kerüljük a szilánkosan törő csöves csontokat. Ne hagyjuk kutyánkat felügyelet nélkül, és gondoskodjunk a helyes mérettől, ha túl kicsi nyugodt szívvel vegyük el, és adjunk nekik egy nagyobb darabot.

Himalájai jaksajt

A listánk egyik legkeményebb rágója a Himalája hegyeiben élő jakok tejéből készült alacsony zsírtartalmú szárított sajtkülönlegesség. Masszívságának köszönhetően igazán hosszan tartó és ízletes elfoglaltságot nyújt. A jaksajtot lehetőleg idősebb, foghiányos, gyenge állkapcsú, vagy fiatal fogzás alatt lévő kölyökkutyáknak ne adjuk.

Szárított fülek

A különböző állatok szárított fülei alacsony kalóriatartalmúak és nagyszerű napi rágcsálnivalók, nem mellesleg pénztárcabarát. Alapvetően ízletesek, közepes erősségűek, de itt is, mint a légcsöveknél a különböző állatokból származó rágókák különböző erősségűek, de mindig vegyük figyelembe kutyánk méretét, és harapásának erősségét, rágásának intenzitását. Saját tapasztalataink szerint a puhábbtól haladva a keményebb fülekig, így tudjuk rangsorolni őket:

  1. Puha/könnyen rághatóak
  2. Közepes ideig tartó rágcsák
  3. Hosszabb ideig tartó rágókák

Szarus rágókák és agancsok

Már az előző években is nagyon keresett termékek voltak a különböző agancsok és körmök, és hisszük, hogy ez most sem lesz másként. A Bivalytülök és a Borjúpata keratinból épül fel, elég erős, tartós elfoglaltságot nyújt a kutyáknak, de kevésbé erős mint a csontok, és esetlegesen kevesebb kockázata van a kutya fogaira nézve. A rágás közben a rostos szerkezetű szarv és pata kis emészthető darabokra kezd szétesni, miközben tisztítja a kedvencek fogait. Sajnos igen, a közkedvelt agancs rágókák igen masszív és tartós darabok keménységük miatt okozhatnak hosszú távon és rendszeres használat mellett fogkopást. Fentebb említett keratinos rágókák mellett találhatunk felezett agancsokat, vagy például jávorszarvas agancsot, mely egy fokkal puhább, és könnyebben rághatóak, mint a dám, vagy egyéb szarvasok egész agancs darabjai.

Füstölt sonkacsontok

Általában ezek a rekreációs rágókák húsos, porcos csontok, és érdemes nem hagyni, hogy megegye kutyánk az egészet. Kutyánk élvezni fogja a csontok letisztítását, a csontvégi puha szivacsos állomány lefaragását és a tömör csontállomány között megbúvó finom velő kinyalogatását. A nyersbőr mondhatni első számú alternatívája, de itt is érdemes mérlegelni az előnyeit és a hátrányait. A megfőtt, esetleg gondosan füstölt erős tömör csontállomány károsíthatja a fogakat, szilánkosan törhet egy nem megfelelő méretválasztás esetén, ezért idősödő, fogászati problémákkal küzdő kedvenceinknek és fogzás alatti kölyökkutyáknak csak mértékkel adhatóak.

Giga méretű húsos marhacsont  | Ízletes füstölt serrano sonkacsontok | Nagy méretű húsos borjúlábszár csont | Húsos, inas, porcos lólábszárcsont

Szárított natúr csirkelábak

Bár kicsi, de a csirkeláb nagyszerű választás a kutyák számára. Bizonyos szempontból olyanok, mint egy kutya fokpiszkáló. Megtisztítják a nehezen elérhető helyeken, főleg a száj hátsó részében lévő fogakat, és lekaparják a lepedéket és a baktériumokat az ínyvonal közeléből. A csirkelábak kiváló kiegészítője lehet kutyája napi fogászati rutinjának.

Legyen mindig jutalom

Szeretnénk, hogy kutyánk le tudja vezetni a rágás iránti vágyát, de ehhez a rágókák mindig érdekesnek kell lennie. A rágókák megadott időre való odaadása, és heti/napi váltásával kutyánk mindig úgy érzi mintha valami új és izgalmas rágcsálnivalót kapott volna, így nem csak a rágókák élettartamát tudjuk megnövelni, de biztosak lehetünk abban, hogy nem fogja megunni kedvencünk.

Minél többszőr eszik kutyája egy bizonyos rágókát, annál hamarabb elsajátítja elfogyasztásának gyors technikáját, így kedvencünk a mi sajnálatunkra rekordidőket fog döntögetni. A váltogatással nem csak az érdeklődését tarthatjuk fent, de a termék tartósságának idejét is növelhetjük.

Mennyi jutalomfalat rágókát adhatunk kutyáinknak?

A fenti listán szereplő termékeknél, de más alternatív természetes rágókáknál is figyelembe kell venni, hogy ezek hogyan befolyásolják a kutya általános étrendjét amellett, hogy megfelelő elfoglaltságot nyújtanak számukra. A túlzott extra kalória és fehérje kiegyensúlyozatlan étrendhez vezethet, ezért figyeljünk oda a heti mennyiségre.

A kutyánk mérete és az odaadott falatok mérete is fontos. A kisebb kutyáknak kevesebb kalóriára van szükségük ezért számukra a kisebb méretű rágcsálnivalók ritkábban történő etesére lenne a megfelelő, de ugyan ez vonatkozik a túlsúlyos kutyákra is.

A finomságokból származó plusz kalória korlátozása segíthet kedvencünk súlyproblémáján, de ez nem azt jelenti, hogy teljesen el kell hagynunk ezeket az ízletes természetes finom falatokat. Bizonyos időközönként kedveskedjünk kutyáinknak egy egy finom tartós rágcsáról, hogy megőrizzük fogaik egészségét anélkül, hogy túlzott kalóriabevitelt okoznánk, és esetlegesen a napi eledelét sem akarná megenni.

Egy átlagos kutya számára heti 2-4 rágcsa általában megfelelő mennyiség és elegendő. A magasabb energiájú, vagy gyorsabb anyagcserével rendelkező szálkás egyedek jóval többet is fogyaszthatnak, de itt is ügyeljünk a helyes arányokra és a finom falatok ne tegyék ki lehetőleg a napi tápanyagbevitelük több mint egyharmadát/felét.

A nyers, B.A.R.F étrendet fogyasztó kutyáknak adhatunk esetleg nagyobb darab nyers húsos csontot, hogy egyrészről megadjuk a kellő tápanyagmennyiséget és arányt, de mellette kielégítsük az ösztönös rágását, fogaik tisztán tartását.

Mérlegeljünk

Nincsen kockázatmentes rágóka. Függetlenül attól, hogy milyen típusú rágó elfoglaltságot használunk kedvencünknél, fulladásveszélyt jelenthet a nem megfelelően megrágott, egészben lenyelt vagy rossz méretű termék. Amikor méretet választunk, tudjuk, hogy sosem lehet elég nagyot választani, de veszélyesen könnyű túl kicsit választani.

Azoknál a kutyáknál, akik minimális rágás mellett hajlamosak csak nyelni, vagy emésztési problémákkal küzdenek, fokozott óvatossággal kell eljárnunk. A nagyobb darabok nem bomlanak le, károsíthatják az emésztőrendszer mentél lévő lágyabb szöveteket, sőt akár a nyelőcsőben, vagy a gyomorban el is akadhatnak.

Mindig tudjuk hol a határ. Még az alacsony zsírtartalmú termékek is rendelkeznek kalória tartalommal. Találjuk meg az egészséges egyensúlyt a rágcsálnivalók mennyisége, a testmozgás és a napi eledel mennyisége között, ezzel elkerülhetjük, hogy kedvencünk súlyproblémákkal küzdjön, vagy emésztési problémái legyenek.

Végül soha ne hagyja kutyáját felügyelet nélkül egy rágcsálható termékkel sem. Az óvó tekintetünk segít megismerni kutyánk rágási szokásait biztonságos keretek között, hogy kedvencünknek a legbiztonságosabb és legjobb természetes rágcsálnivalót adjuk.

A te kedvencednek melyik a kedvence? Osszd meg velünk a Te saját TOP, kedvelt termékeidet, írd meg nekünk itt lentebb kommentben.

 

Ha tetszett a cikkünk, bátran oszd meg barátaiddal!